Poruka Američke Pedijatrijske Akademije je jasna-nemojte pušiti u toku trudnoće, i zaštitite sebe i svoje dijete pasivnog pušenja. Mnoge studije pokazale su da ako žena puši ili je izložena pasivnom pušenju tijekom trudnoće, njezino dijete može biti rođeno prerano ili biti manje porođajne težine nego što je normalno. Ostali nežjeni i loši efekti pušenja u trudnoći su sindrom iznenadne dojenačke smrti (SIDS), depresivni pokreti disanja u maternici, problemi s učenjem, otežano disanje i bolesti srca kao odrasla osoba.
Nakon rođenja, djeca izložena pasivnom pušenju imaju više respiratornih infekcija, bronhitisa, upala pluća, slabiju funkciju pluća i astme od djece koja nisu izložena duhanskom dimu. Izloženost duhanskom dimu najopasnija je za mlađu djecu jer oni provode više vremena u neposrednoj blizini roditelja ili drugih pušača, a imaju nezrela pluća.
Poruka je jedostavna: Ako pušite, prestanite! Ako ne možete prestati, ne izlažite vaše dijete pušenju – neka vaš dom i auto budu bez duhanskog dima!
Nažalost, naša država ne radi ništa kako bi djecu zašitila pasivnog pušenja, a mjere drugih država u našem okruženju su jasne: zakon koji će zabraniti pušenje na javnim mjestima, uključujući i vanjska javna mjesta gdje djeca često borave, strožija zabrana oglašavanja duhanskih proizvoda i strožija upozorenja na pakiranjima cigareta, ocjena Roditeljska pažnja na filmove koji prikazuju upotrebu duhana, otvaranje savjetovališta za pomoċ za prestanak pušenja, te porast trošarina za cigarete.
U BiH još uvijek imate prijatelje ili čak blisku rodbinu koji se ljute na vas jer ne dozvoljavate pušenje u stanu gdje borave djeca, ili misle da je to zbog zavjesa…
Zaštitite djecu
0
Share.