Sigurno ne očekujete da vaše dijete, dok ga nosite, mazite ili vozikate po parku ne prestaje plakati! Što se krije iza tog neutješnog plača i pokušava li dijete njime nešto reći – pitanja su to koja često muče novopečene roditelje, ali i one s više roditeljskog staža. Nešto mu treba Pedijatri upozoravaju da dijete plače kada nešto treba. Roditelji to ne smiju ignorirati.
– Plakanje je uvijek poziv upomoć – tvrdi dr. Dan Levy, profesor opće pedijatrije na sveučilištu Maryland. Bebe, naime, imaju vrlo ograničene mogućnosti privlačenja pozornosti, a plakanje je jedna od njih. Njime se bebe služe da privuku pozornost bližnjih i pokažu im na svoje potrebe.
Ipak, sama spoznaja da je plakanje način komunikacije ne pomaže zbunjenim roditeljima shvatiti koje bi to potrebe mogle biti. No ne postoji jednostavno rješenje. Roditelji jednostavno moraju provjeriti razne mogućnosti da bi došli do uzroka. Je li beba gladna? Koliko je vremena prošlo od zadnjeg mijenjanja pelene? Je li gladna? Spava li joj se?
– Kada otkriju pravi razlog plača i pažljivo oslušnu bebu, počet će otkrivati razloge uznemirenosti već po samom tonu bebina “glasa” – poručuje dr. Levy. Većina će roditelja tada prepoznati uzrok plača već po visini glasa, tonu ili upornosti. – Vrištav, uporan i trajan plač najčešće je znak tjeskobe – otkriva Levy.
Druga je krajnost prigušen, gunđajući tip plača, koji može jednostavno značiti da dijete želi malo pažnje i nježnosti – ističe pedijatar.
Dimni signali
Ipak, umorni od plača beba, roditelji se ponekad, nakon što otkriju da je riječ samo o nedostatku pažnje, odlučuju ignorirati dječji plač. Stručnjaci upozoravaju da tako nešto nije dobro.
– Bebin plač je kao upozoravajući signal detektora dima i ne smije se ignorirati jer vam ide na živce – tvrdi pedijatrica Jan Hunt, autorica knjige “Roditeljstvo od srca”. Ne reagirajući na vrištavi poziv upomoć, bilo da je riječ o strahu da razmaze dijete ili to čine iz čiste frustracije, razvija se bebina nesigurnost, nepovjerenje.
– Istraživanja su pokazala da djeca na čiji se plač reagira razvijaju veći osjećaj sigurnosti prema osobi koja ih njeguje – istakla je J. Hunt. Pet najčešćih uzroka:
Dječica tonom plača poručuju što im treba i što ih muči
Neudobnost
Možda ste bebu prelagano ili pretoplo obukli. Često je samo riječ o peleni koju treba promijeniti ili promijeniti položaj ležanja
Glad
Bebe plaču kada su gladne. Roditelji se često pridržavaju ritma hranjenja prema satu, no ponekad dijete ogladni nešto ranije
Grčevi
Javljaju se najčešće u prva 3-4 mjeseca života.
Plač počinje iznenada i javlja se najmanje tri dana u tjednu, a često je bolan plač prisutan i svaki dan
Umor
Dojenčad često treba pomoć da zaspi. Ljuljanje, glađenje po trbuhu, šetnja u naručju, pjevanje, maženje… pomoći će smiriti bebu Bolest Bolesno dijete plače više i glasnije nego obično. Ako je plač popraćen proljevom, povraćanjem i temperaturom, idite liječniku.