Tokom zime obično jedemo više, ali ne treba previše brinuti o tome ukoliko zadržimo fizičku aktivnost. Međutim, unos soli je potrebno smanjiti. Stručnjaci tvrde da bi tokom zime trebali da unosimo manje soli kako bismo izbegli probleme sa kardiovaskularnim sistemom, prenosi N1.
Za razliku od ljeta, tokom zime se mnogo manje znojimo, a to dovodi do povećanja krvnog pritiska. Ljudi sa slabijim srcem imaju tendeciju zadržavanja tečnosti koja povećava rizik od srčanog zastoja tokom zime. Ipak, postoje savjeti koji mogu pomoći, piše Times of India.
Jedite manje obrađene hrane
Prvi korak ka smanjenju unosa soli jeste ograničavanje količine obrađene hrane. Krekeri, slani biskvit i zamrznuta jela povećavaju unos soli u organizam koji je veći od dnevnih potreba. So se koristi za ovakvu hranu kako bi ona duže mogla da stoji.
Sklonite slanik sa stola
Najlakši način da smanjite unos soli je da vam slanik ne bude na vidnom mjestu. Jednostavno ga sklonite i to će vam pomoći da kontrolišete unos soli.
Koristite začine bez soli
Umjesto soli radije izaberite nekoliko različitih biljaka i napravite mješavinu začina, od limuna, preko bibera i luka, pa do bosiljka. To što ćete unositi manje soli ne znači da će hrana biti neukusna.
Isperite i isušite konzerviranu hranu
Nekada je konzervirana hrana neizbježna, a ako kupite konzervirano povrće i slično, isperite ga prije kuhanja. Ispiranje i isušivanje će eliminisati dosta soli.
Birajte manje slane obroke u restoranima
Većina hrane koju jedete u restoranima sadrži dosta soli. Slana hrana je ukusna, pa kuhari koriste mnogo soli. Ipak, saznajte koja jela sadrže najmanje soli pa ih naručite.