MY LIFE IN THE BUSH OF SARAJEVO
Theater im Bahnhof/Graz, Austria
U koprodukciji sa ARGEkultur Salzburg/Austria
Premijera: 03.09.2014, 20:00h, Zemaljski Muzej, Sarajevo
Franje Račkog BB
Dalje predstave: 04.09.2014 I 05.09.2014 u 20:00h
Karte: E-mail: ticket@theater-im-bahnhof.com
Telefon: +38761 596 284
Predstava je na engleskom, njemačkom i bosanskom jeziku. Dijelovi na njemačkom jeziku će biti sabtitlovani na engleski jezik.
Na sceni vidimo 3 takozvana “expats”, strana državljanina na koktel zabavi koji se pri tome jako trude da je održe zanimljivom, istovremenom pričom o vremenu, životu i o tajnim ciljevima. Postoje i tajna iznenađenja koje su pripremili jedno drugom kako bi zabavu napravili još interesantnijim!
Tragi-komično? Vjerovatno! Jedan bosanski muzičar se pretvara da nije umiješan,ali, kako je to moguće?!
Za produkciju ove predstave, Theater im Bahnhof obavio je nekolicinu intervju-a sa austrijskim i drugim stranim državljanima koji su došli u Sarajevo prvenstveno zbog posla i koji se sada moraju naučiti nositi sa vrlo složenim kontekstualnim situacijama o kojima nikada ranije nisu razmišljali dok su bili kod kuće.
Isključivo na ovim razgovorima/intrvjuima i drugim izvorima, Theater im Bahnhof je razvio tri fiktivna lika za ovu predstavu.
U posljednjih 20 godina, u takozvanom “istočnom širenju” (Eastern Enlargement), veliki broj Austrijskih kompanija je zaradio veliku sumu novca donoseći kapitalističke i neoliberalne strategije u Bosnu i Hercegovinu.
Od tada su banke, osiguravajuća društva, prodavači i graditelji nekretnina u državi stalno prisutni. Da li je to u stvari način kako se carstvo “Austro-Ugarske”, nastavlja razvijati u ekonomskom smislu?
Naši scenski likovi su dio ovog ekonomskog “mainstream-a”. TiB je zainteresiran za samo-promišljanje i samo-razumijevanje ovih likova u svakodnevnom životu Sarajeva, njegove kulture, njegovog društva i njegove historije. Teme kao što su empatija, ali i arogancija, odgovornost kao i suvremeni stavovi, trebaju se sve češće i češće dovoditi u pitanje.
Generalno, kako živjeti “pravilan život” u modernoj ekonomiji?
Glumci: Pia Hierzegger, Eva Hofer, Monika Klengel, Rusmir Piknjač & Surprise Guest
Režiser: Ed Hauswirth
Dramaturgija: Cornelia Anhaus
Produkcija: Christina Romirer
Fotografija: Jasmin Šaković
Transkripcija: Alexander Tilling
Prijevod: Otmar Lichtenwörther
Predstava je utemeljena na razgovorima i intervjuima sa stranim državljanima koji trenutno žive i rade u Sarajevu.
Hvala vam na podršci!
Zahvale: Cijelom kolektivu Zemaljskog Muzeja Bosne i Hercegovine, Malom Mozartu i Sabini Piknjač.
Podršci na Photo Shootingu: Delegation der deutschen Wirtschaft in Bosnien und Herzegovina, Fitness Universe (Sarajevo), Autobuska Stanica Sarajevo, Raiffeisenbank d.d. Bosna i Hercegovina, Ella Piknjač, Alana Piknjač i Senad Alihodžić.
Podršci od strane Austrijske ambasade u Sarajevu.
Theater im Bahnhof je slobodan i neovisan moderni Narodni Teatar (popularni teatar) koji se nalazi između dvije strane- tradicije i “aktuelno-modernog”.
Imajući i koristeći resurse austrijske književnosti i povijesti, tema i arhetipova, koji se naravno moraju “ubaciti” u naše moderno društvo; oni konstantno moraju biti ispitivani i prikazivani na način da se na koncu sami dokažu. Ništa se ne smatra završenim, kao što se nikada istovremeno dva puta ne može biti u istom gradu.
Theater im Bahnhof insistira na pomjeranju i ispitivanju stvari koje su opšte prihvaćene u društvu, pri tome prepoznavajući publiku kao spremnog partnera u suočavanju sa našim svakodnevnim ličnim bitkama.
Niti jedna produkcija ne može objasniti naše moderno i trenutačno postojanje,tako da se mi moramo truditi najjače što možemo i uživati u krajnjim granicama našeg izražavanja. Stoga, mi također insistiramo na zajedničkom preuzimanju rizika kroz život.
Theater im Bahnhof je nastupao na raznim festivalima npr.Steirischer Herbst, Wiener Festwochen, Theater der Welt, Impulsefestival, Mousonturm Frankfurt, Sophiensäle Berlin, Kunstenfestival, BozAr Bruxelles.
Theater im Bahnhof se pojavljuje na svim mogućim i na “nemogućim” mjestima, kombinira ideje zabavnog teatra sa neobičnim stilovima, pokušava i nastoji unaprijediti ideje o teatru izvan svojih granica, koristeći digitalne medije i film kao ne teatralne žanrove, kreće se od poznatog pa sve do nepoznatog, pravi samo-osmišljene predstave sa ili bez autora.