Sunce donosi zdravlje i život, a djeci kad su uz more i veliko veselje. Ali, potreban je veliki oprez jer se dječja koža razlikuje od kože odrasle osobe. Ona je i do deset puta tanja, te do prve godine života nema sposobnost stvaranja zaštite. Mehanizam zaštite u potpunosti je razvijen tek negdje oko šeste godine života.
Mnoge su studije pokazale da je izlaganje suncu odgovorno za razvoj barem dvije trećine kožnih oboljenja, a pretjerano izlaganje suncu u dječjoj dobi, bez visokih zaštitnih faktora, povećava rizik od karcinoma kože kasnije u životu. Koža kumulira ultraljubičasto zračenje kroz cijeli život, a ono je najveće upravo u djetinjstvu.
Za sve uzraste je važno odabrati visoki faktor, znači faktor 30 ili 50. Neka to bude proizvod sa mikropigmentima, bez mirisnih tvari i boja, jer su one odgovorne za pojavu alergijskih reakcija na koži. Kreme se nanose na kožu bar pola do sat vremena prije izlaganja suncu. Zaštitite im glavice kapicom ili šeširom s obodom i obratite pažnju na najosjetljivija područja: uši, nos, usne i ne zaboravite guzu. Nabavite im sunčane naočale, ali pripazite da imaju oznaku “UV nepropusno”, a ne one obične za igru. Štetan utjecaj sunca ne događa se samo pri direktnom izlaganju suncu ili pri boravku u hladu. Sunčeve zrake se odbijaju i o vodenu površinu. Djeca provedu veći dio dana u moru ili u bazenčiċima.
Prema preporukama dermatologa djeca do 3. godine ne bi trebala boraviti na suncu, jer je dokazano da opekline u ranoj dobi vode pojavi melanoma kasnije. U solarij ne trebaju ići djeca do 18. godine i ljudi s više od 20 madeža, pojasnila je dr. Maja Ceković, spec. dermatovenerolog. Provodite dane u hladu na plaži, a koža će svejedno potamniti. Sunce treba izbjegavati od 11 do 16 sati.
Zašto usprkos zaštiti od sunca možemo dobiti sunčane opekline?
Mogući razlozi leže u nanošenju nedovoljne količine kreme. Ne smije se potrošiti manje od savjetovane količine koja iznosi 2mg/cm2 (oko 35mg za cijelo tijelo). Važnu ulogu igra i tip kože. Ako imate jako svijetao ten, Vaša vlastita zaštita traje samo 5 minuta. Zaštitnim faktorom 20 možete ju adekvatno produžiti pa tako jedna jako svjetloputa osoba može biti zaštićena oko 1 sat i 40 minuta. Slijedeća opasnost leži u tome da se zaštitni sloj ukloni trljanjem s kože i time ograniči njegova zaštitna snaga.
Šta pomaže kod sunčanih opeklina?
Crvenu ili opečenu kožu ni u kojem slučaju izlagati suncu pa ni tada kada je namazana kremom. Oblozi s hladnom vodom djeluju ublažujuće jer izvlače vrućinu iz kože. Tijelo kod opeklina gubi više tekućine nego inače i zato je vrlo važno piti puno vode. Kod teških opeklina s izraženim crvenilom ili mjehurima, kao i problemima s temperaturom i zimicom, treba brzo posjetiti liječnika.
Smije li se osoba izlagati suncu ako koristi lijekove?
Određeni broj antibiotika i drugih lijekova čine kožu osjetljivom na sunce i tako povećavaju rizik teških opeklina. Odgovarajuće informacije se mogu pronaći na listiću u pakiranju lijeka.