Neka djeca jedva čekaju, a neka se boje da krenu u vrtić. Danas su djeca koja kreću u vrtić u prosjeku manja nego ranije: sada već sa godinu dana kreće ta faza, a samo rijetki roditelji mogu sebi da priušte čekanje do druge ili treće godine. Šta je bolje, čekati ili odmah dati u vrtić, vrlo je teško reći jer i jedna i druga opcija ima svoje prednosti i mane.
Faza navikavanja
Za svako dijete je ovo ogromna promjena u životu i posebno ona povučena i mirna djeca imaju problem sa navikavanjem. Također i ona djeca koja su bila do tada „kraljevi“ u kući imaju poteškoće u ovoj situaciji jer ne mogu da se podrede grupi tj. da sarađuju sa grupom.
Sve ovo nije strašno jer vrtić je tu da djeca nauče jedni od drugih i da se socijalizuju.
Roditelji moraju djecu pustiti
Ova faza je teška i zbog razdvajanja sa roditeljima. Ako djeca pak vole i ako su otvorena prema novom, imaju manje problema i faza prilagođavanja je kraća.
Ako se roditelji ipak ponašaju nesigurno i teško odvajaju, prenose taj osjećaj na dijete. Negativna energija se lako prenosi na djecu. U tom slučaju se nijedan roditelj ne smije čuditi kada se nakon 4-5 sedmica dijete još uvijek kači za maminu nogu kada treba da uđe u vrtić.
Polazak u vrtić
Sljedeći savjeti vam mogu olakšati polazak u vrtić:
- Posjetite zajedno sa djetetom ustanovu (vrtić) prije nego što krene oficijelno. Izaberite neki lijep dan, kada su djeca vani ili kada se igraju zajedno neke igre. Neka mu ostane u lijepom sjećanju.
- Ako dijete već poznaje vrtić od starijeg brata ili sestre, onda mu je već poznato odlaženje i dolaženje u vrtić. Odaberite taj isti vrtić i za mlađe dijete.
- Bilo bi lijepo ako imate neko poznato dijete u vrtiću (možda i starije) da ga zamolite da se par dana brine oko novajlije (vašeg dijeteta), a to možete dogovoriti i sa vaspitačicom.
- Budite strpljivi! Vaše dijete će biti drugačije nego što ste navikli kod kuće. Polako se navikavajte na ovu situaciju jer boravak u vrtiću je jejedno novo oglavlje u životu vašeg djeteta.Nemojte se ni odmah uplitati ukoliko vaše dijete uđe u konflikt sa drugim djetetom nego to najprije prepustite učiteljici.
- Jako važno: Svoje dijete dovodite redovno u vrtić i posebno na početku redovno i u isto vrijeme dolazite po njega. I ako kažete „Doći ću odmah poslije ručka po tebe!“ pridržavajte se toga. Dijete će čekati na vas i ako se ne pojavite biće ga strah.
Jutarnji rastanci
- Dajte svom djetetu neku hamajliju u vidu kamenčića, igračkice, nešto što će moći staviti u džep. Nešto što će ga podsjećati na vas i što će ga podsjećati na to da ćete doći po njega.
- Kada dijete plače, ispričajte mu nešto što predstoji kao npr. „Želiš li da ti kupim i donesem krofnu kada dođem po tebe?“ Djeca obično pozitvno reaguju na tako nešto ali ako dijete pristane, ni slučajno ne zaboravite to da donesete!!
- Rastanak neka traje što kraće! Dugi rastanci dijete samo čine nesigurnim i daju mu vremena za razmišljanje i strah.
- Nikada nemojte otići kada vas dijete ne gleda, dajte svom djetetu priliku da se oprosti od vas. U protivnom će dijete izgubiti povjerenje u vas i biće ljuto na vas.
- Nazovite u vrtić i provjerite ako ste ostavili dijete jako uplakano. Najčešće se dijete odmah smiri nakon vašeg odlaska i već je koncentrisano na zajedničku igru.
Vrtić nije mjesto odbacivanja djeteta. Nijedna majka ili otac ne trebaju da imaju grižnju savjesti kada dijete šalju u vrtić. Čak suprotno: vrtić je mjesto raznovrsnosti, puno života i obrazovanja – u svakom smislu.