Kada čekate bebu, neminovno stalno iznova pravite spisak stvari neophodnih za novorođenče. Jedna od krupnijih stavki, koje zaista zahtjevaju da upoznate tržište i pažljivo izaberete, jeste kupovina kolica za bebu. Zato, ekipa mojabeba.rs napravila je ovaj vodič koji će vam pomoći da saznate kako da odaberete dobra kolica za vašu bebu.
Šta je važno na kolicima za bebu?
Birajte tropoložajna kolica
„Ležeća“ kolica su praktična za novorođenče, ali ih već za nekoliko mjeseci nećete moći koristiti. Zbog toga, nabavite ona koja imaju tri položaja (ležeći, polusjedeći i sjedeći) jer njih ćete moći da koristite sve dok dijete ne prohoda (pa i duže!).
Kolica moraju biti laka
Ako živite u zgradi koja nema lift, nabavite kolica koja nisu teška i koja se jednostavno sklapaju, po mogućnosti i jednom rukom (u drugoj mame obično drže bebu!). Preporuka je da kolica ne teže više od 7 – 9 kilograma. Najlakše ćete testirati kolica tako što ćete ih sklopiti i pokušati da podignete jednom rukom. Ako uspjevate – to je to!
Zimska navlaka za kolica
Ovo je jedan od korisnih dodataka za kolica. Iako „zimske“ bebe možda ne idu tako često napolje, sigurno je da nećete provesti sve zimske mjesece zatvoreni u kuću ili stan. Čim je temperatura iznad nule, beba je spremna za izlazak napolje. Neke mame više vole nosiljke raznih vrsta, jer tako njihovo tijelo dodatno grije bebu, ali sasvim je u redu i da vaš izbor bude vožnja kolicima. Zimska navlaka sačuvaće bebu od udara hladnoće, vjetra i padavina.
Koliko koštaju dobra kolica za bebe?
Cijena nije uvijek mjerilo kvaliteta, pa je to slučaj i sa kolicima. Činjenica je da ne bi trebalo da birate najniži cjenovni rang, prosto zbog materijala koji se koriste. Najjeftiniji materijali nemaju otpornost i izdržljivost potrebnu da kolica isprate više od jedne bebe. Ipak, „brendirana“ kolica koja su moderna i čije cijene su više i od dvije prosječne plate, nisu uvijek bolji izbor od kolica srednje klase.
Vezivanje bebe u kolicima i bezbjednost
Kada beba poraste i počne da se „vozi“ u sjedećem položaju, počeće da „čačka“ plastičnu kopču na sigurnosnim kaiševima, pa je veoma važno da ona ne može lako da se otvori. To, naravno, ne znači da treba da bude kao „lavlja kandža“, dovoljno je da beba ne može sama da je „raskopča“.
Odaberite kolica u kojima postoji i kaiš koji se provlači između bebinih nožica jer će u protivnom, kada poraste, dijete moći lako da se „izmigolji“ iz kolica.
Točkovi koji se okreću u svim smjerovima
Svakoj mami je važno da se kolica lako kreću i ne zapinju. Zbog toga, odaberite ona sa točkovima koji se okreću u svim smjerovima. Kočnica na točkovima mora da bude pouzdana i dovoljno jaka da „drži“ zakočena kolica, čak i na nizbrdici.
Visina ručki na kolicima za bebe
Ovo je „stavka“ o kojoj se rijetko vodi računa, ali to ne znači da je nevažna. Pri izboru kolica, vodite računa da visina ručki može da se podesi prema vašoj visini. Statične ručke uglavnom su podešene prema ženi prosječne visine, što nikako neće odgovarati, na primjer, natprosječno visokoj mami.
Kolica i gepek
Kolica će vam zatrebati na godišnjem odmoru, u poseti rođacima ili tokom šopinga u obližnjem tržnom centru. Zato je važno da ona mogu da stanu u gepek bez većih problema. Obavezno obratite pažnju na dimenzije i oblik sklopljenih kolica i da li se one uklapaju u vaš automobil.
Dodatna oprema za kolica
Kolica bi trebalo da imaju zaštitni krov koji će dijete štititi od sunčevih zraka tokom ljeta, a u proljeće i jesen od iznenadne kiše. Moderniji modeli opremljeni su i zaštitnim pokrivačima koji se lako navlače i zakopčavaju, predstavljajući tako odličnu zaštitu od padavina i vjetra.
Odaberite kolica koja imaju „tovarni“ prostor za odlaganje bebinih stvari, poput flašice, vlažnih maramica, igračke i sl. Izbjegavajte mrežice koje se kače na ručke, jer se kolica, uslijed tereta, mogu prevrnuti. Pametniji izbor predstavljaju ona sa korpicom smještenom sa strane ili ispod sjedišta.