Prim. Doc dr med sc Mahira Jahić, specijalista ginekologije i akušerstva za Vas donosi česta pitanja i naravno odgovore iz ginekoloske ordinacije.
Chlamydia trachomatis je najčešće spolno prenosivi mikroorganizam. Svake godine u svijetu je oko 50 miliona novoinficiranih sa učestalošću višom od 10% u seksualno aktivnih adolescentnih djevojaka. Predpostavlja se da je oko 9% spolno aktivnih žena u dobi od 16 do 40 godine života zaraženo sa chlamydiom trachomatis. Chlamidiyska infekcija vodeći uzrok zdjelične upalne bolesti u žena sa povećaim rizikom od sticanja drugih spolno prenosivih infekcija kao što su HIV-infekcije.
Infekcija se prenosi spolnim kontaktom i može proći bez simptoma. Glavni izvor infekcije je asimptomatska infekcija, koja se nalazi u 70% inficiranih žena i u 50% inficiranih muškaraca. Bakterija može ostati u inficiranom organizmu i do deset godina i najveći dio ovih infekcija ostaje nedijagnostikovan. Kao posljedica infekcije javlja se zapaljenje materice i jajovoda što ima za posljedicu sterilitet žena. J
Jedino mikrobiološkim testiranjem brisa grlića na Chlamydiu trahomatis može se znati postoji li chlamidiyska infekcija. Chlamydia trachomatis se obično ,,ugnijezdi“ na prelazu pločasto slojevitog epitela u cilindrični epitel grlića materice. Ali, chlamidiye se mogu unutar stanice pod određenim uvjetima pretvoriti u tzv. perzistentno tjelašce, što je ustvari povećano, atipično retikularno tjelašce. Tada se govori o tzv. perzistentnoj chlamidiyskoj infekciji. Pod pojmom perzistentna infekcija podrazumijeva se stanje u kojem se organizam domaćina ne može osloboditi mikroorganizma, što s vremenom dovodi do trajnoga štetnog djelovanja za domaćina.