Spontani pobačaji su vrlo česti i smatra se da čak 50% trudnoća završava gubitkom ploda. Kod velikog broja vrlo ranih pobačaja žena često ni ne zna da je trudnoća postojala. Spontani pobačaj definiše se kao gubitak trudnoće prije 20. sedmice trudnoće ili ako je težina fetusa manja od 500 grama.
Postoji nekoliko vrsta spontanih pobačaja:
KOMPLETNI – kada žena dobije bolove, prokrvari te pobaci, vrlo često bez potrebe za kiretažom
NEKOMPLETNI – kada žena dobije bolove i pobačaj krene uz krvarenje, ali ne dođe do potpunog izbacivanja trudnoće iz maternice te je često potrebna kiretaža. Ti su pobačaji praćeni najvećim krvarenjima
BLIGHTED OVUM – ili poznatije kao “vještičje jaje”, trudnoća kod koje dolazi do stvaranja gestacijske vrećice, ali ne i ploda, te se mora pristupiti kiretaži
MISSED AB – zadržani pobačaj, kod kojeg se pojavi plod, ali mu prestane kucati srce, te se trudnoća mora ukloniti
SEPTIČKI POBAČAJ – pobačaj praćen infekcijom
Prvu kategoriju spontanih pobačaja, takozvane biohemijske trudnoće, otkrivaju najčešće testovi za trudnoću. To su trudnoće koje završe vrlo rano, prije nego što ih je moguće vidjeti na ultrazvuku (što je najranije oko pet sedmica od prvog dana posljednje menstruacije). Smatra se da biohemijske trudnoće nastanu kada zametak odumre odmah nakon stvaranja, a prije implantacije (usađivanja u stijenku maternice). Vrlo su česte: gotovo 50-60 posto svih trudnoća završava kao biohemijska trudnoća. Da je trudnoća postojala, znamo prema pozitivnim vrijednostima beta HCG-a (hormona trudnoće), bilo iz krvi ili iz urina, koji za nekoliko dana prestaju biti pozitivni, dolazi do krvarenja (gotovo nikad nije potrebna kiretaža) i trudnoća propada.
U prošlosti se nije previše znalo za biohemijske trudnoće jer nisu ni postojali osjetljivi testovi na trudnoću, a žene su imale običaj čekati dok menstruacija izostane neko vrijeme prije odlaska liječniku. Ako bi prokrvarile, smatrale su da nisu ni bile trudne. Menstruacija nakon biohemijske trudnoće može biti obilnija i s ugrušcima te jačim bolovima nego inače, ali to nije pravilo. Biohemijska trudnoća najčešće nema simptoma jer se simptomi trudnoće jave tek oko 6. sedmice trudnoće.
(Dr. sc. Romana Dmitrović, specijalistica ginekologije i porodništva)
Utiče li spontani pobačaj na plodnost?
Odgovor je NE. Njemački stručnjaci pojašnjavaju da jedan ili dva spontana pobačaja ne utiču na plodnost ali više spontanih pobačaja zaredom ukazuju na zdravstveni problem.
Problemi zbog kojih dolazi do spontanih pobačaja su najčešće: genetski uslovljeni ili promjene na meternici, manjak hormona, pad imunog sistema itd.
Ukoliko ste već imali jedan spontani pobačaj, onda je rizik za naredni malo veći nego inače. Mnogi ljekari pristupe daljnjim analizama i testovima tek nakon trećeg pobačaja. Dosta toga zavisi i od starosti osobe pa ako je već poznata sklonost i eventualni razlog, onda je bolje odmah nakon prvog spontanog odraditi testove.
Samo kod 50% slučajeva je moguće otkriti razlog za ponovljene spontane pobačaje ali su ti testovi korisni jer ponekada je potrebno samo blago korigovati neki hormonalni poremećaj.