fbpx

Spisak stvari za bebu. Šta vam sve treba kada beba dođe?

0

Pred vama je najkomplentniji spisak stvari za bebu koje su vam potrebne. Pogledajte ga i provjerite da li ste sve nabavili ili uz njega planirajte kupovinu!

Svaka porodilja koja postaje mama po prvi put,  pita se šta joj je sve potrebno za bebu – odjeća, kozmetika, flašice…? Srećom, postoji okvirni spisak, koji će vam olakšati ovu brigu. Zato, čitajte dalje i uvjerite se sami!

Ranije je postojao običaj da se ništa ne kupuje za bebu dok se ona ne rodi, takoreći “protiv uroka”, već da se to prepusti suprugu i drugim članovima porodice. Oduprite se ovom starom, neosnovanom vjerovanju i spremite sve unaprijed i na vrijeme. Kada budete došli kući sa bebom iz porodilišta biće vam neuporedivo lakše da se snađete i uhodate ako vas sve bude čekalo spremljeno.

Zašto je dobro imati spisak stvari za bebu?

Ovakav spisak je od velike pomoći zato što vam govori šta je potrebno za prve dane bebinog života, te smanjuje brigu oko toga da li ste nešto zaboravili i sprječava pretjeranu i nepotrebnu kupovinu.

U današnje vrijeme, kada je sve dostupno, od jednokratnih pelena pa sve do grijača za te iste pelene, u želji da buduća mama bude spremna, kupuju se i nepotrebne, često ne baš jeftine, stvari.

Ukoliko postajete mama po prvi put, možda ne bi bilo na odmet da se posavjetujete sa nekim ko je to već prošao. Iskusne mame već uglavnom znaju šta je to što treba kupiti, a šta pozajmiti, šta bi moglo da vam bude korisno, a na šta ne treba bespotrebno trošiti novac.

Ako trenutno ne poznajete neku iskusnu mamu, ili prosto želite još jedno mišljenje, čitajte dalje da ne biste zalutali u moru proizvoda i opreme za djecu i nabavite ono što vam je zaista potrebno. 

Spisak stvari za bebu u porodilištu

Ono što je potrebno da imate za bebu u samom porodilištu je:

  • Pelene za bebu za jednokratnu upotrebu: veličina namenjena za novorođenčad, potrebno vam je oko 20 komada.
  • Krema za pelensku regiju bebe (krema koja se maže bebama pri presvlačenju/mijenjanju pelena): na raspolaganju vam je više proizvođača, savjetujem vam da se opredjelite za što prirodniju varijantu.
  • Vlažne maramice

Ovo su ujedno i stvari koje idu u torbu za porodilište, zajedno sa dole navedenim stvarima za bebin izlazak iz porodilišta.

Nije potrebno nositi dodatnu odjeću za bebu, kao ni druga sredstva za ličnu higijenu bebe i flašice, cucle, varalice. U porodilištu imaju odjeću koja se tamo oblači bebama, kao i stvari potrebne za kupanje i hranjenje beba. Za sve dodatne stvari koje bi vam mogle biti potrebne raspitajte se u porodilištu u kojem planirate da vašu bebu donesete na svijet.

Spisak stvari za bebin izlazak iz porodilišta

Za izlazak, odnosno, iznošenje bebe iz porodilišta vam je potrebno sljedeće:

  • Odjeća za bebu: bodi ili benkica i zeka (jednodijelno odelce), čarapice, kapica, jakna ili skafander, tanje ili deblje u skladu sa vremenskim uslovima.
  • Ćebence: potrebno za uvijanje bebe, tanje ili deblje zavisno od vremenskih uslova.
  • Nosiljka ili korpa za bebu: možda vam je najpraktičnije auto-sedište za novorođenčad i male bebe, tzv. “jaje” sjedište, koje je ujedno i nosiljka (ako imate od koga, možete ga i pozajmiti, s obzirom da se brzo preraste).

Spisak stvari za bebu za prve dane kod kuće

Kada beba napokon stigne kući, potrebno je da imate neke stvari pripremljene u naprijed. Ovo znači da ćete prvu kupovinu za bebu obaviti prije njenog rođenja, a ostale stvari ćete već dokupiti i snaći se u hodu.

Osnovne stvari koje su vam potrebne su sljedeće:

  • stvari za presvlačenje ili povijanje bebe
  • spisak kozmetike za bebe
  • spisak odjeće za bebe
  • spisak opreme za bebe

Stvari za presvlačenje bebe tj. za mijenjanje pelena

Ovdje su nabrojane neophodne, ali ne i sve stvari koje se mogu koristiti pri presvlačenju bebe, odnosno, pri mijenjanju pelena:

  • Jednokratne pelene: Potrebno vam je barem jedno pakovanje, po mogućstvu veće, jer se pelene brzo troše u prvim mesecima života. Dnevno se utroši između 8 i 12 komada pelena.
  • Tetra pelene: Pamučne, platnene pelene se koriste u razne svrhe od podloge za podrigivanje do presvlačenja ukoliko niste pobornik jednokratnih pelena. Potrebno je oko 10 komada ili više, u zavisnosti od izbora kojim pelenama ćete previjati bebu.
  • Švedske pelene: Neophodne su za široko povijanje beba, koje se kod nas još uvek preporučuje (u svetu znatno manje). Imajući to u vidu, treba uzeti barem 5 komada da budu pri ruci ako zatrebaju.
  • Pamučna vata i pamučna gaza, posebne pamučne, platnene maramice: Vata i gaza se kvase vodom i za jednokratnu upotrebu su, a maramice koje se također kvase vodom su za višekratnu upotrebu i nakon upotrebe se peru i peglaju. Ovo je najbolji, način da operete guzu vaše bebe prilikom mijenjanja pelena koji neće škoditi njenoj nježnoj koži.
  • Vlažne maramice: Na tržištu imate na raspolaganju maramice bez štetnih sastojaka, sa 99% vode koje mogu da budu od koristi za brisanje nježne bebine guze, ali i u razne druge svrhe. Ne treba ih koristiti često, samo u situacijama u kojima nemate drugu alternativu.
  • Podloga za povijanje bebe: Specijalna plastificirana podloga koja ne poropušta tečnost može biti kupljena odvojena, kao mobilna podloga, ili fiksirana za dječiju komodu sa kadicom za kupanje. Također, ova podloga može biti meka, koja se presavija na krajevima i uglavnom se postavlja na komodicu ili neko tvrđe postolje, i tvrda podloga koja se može postaviti bilo gde. U svakom slučaju, od pomoći je za presvlačenje beba, ali nije neophodna. Dobra stvar kod ovakvih podloga je i što imaju povišene ivice koje sprječavaju bebu da se povredi i prevrne u prvim mjesecima života. Kada bebe ojačaju i prerastu podlogu, ona nije više od koristi.

Još neke dodatne stvari koje mogu da se nađu na ovom spisku su: kanta za pelene koja neutrališe njihov miris i grijač za pelene koji održava pelene toplim da bebi bude prijatnije kada se presvlači. Da li vam je to stvarno potrebno, odlučićete sami.

Spisak kozmetike za bebu

spisak kozmetike za bebu

Kozmetika za bebe je veoma važno pitanje kojem svaka mama, kako buduća tako i ostvarena, treba da posveti pažnju!

Želimo da koža i zdravlje naše djece bude na najvišem mogućem nivou, i imajući to u vidu, uvijek treba birati proizvode na prirodnoj bazi, provjeravati deklaracije i čitati etikete.

Koje su sve to kozmetičke potrepštine za vašu bebu saznajte u daljem tekstu:

  • Šampon i kupka (pojedinačno ili u kombinaciji kupka-šampon) ili sapun: Šta god da je vaš izbor, vodite računa da su sastojci pažljivo birani, što prirodniji i da nisu agresivni za nežnu kožu novorođenčeta. Idealni za bebu su blagi šamponi/kupke sa formulom “bez suza”, bez dodatih sulfata, parabena, ftalata, silikona i parfema, koji nisu guste konzistencije već se lako ispiraju.
  • Krema za pelensku regiju: Ova krema se koristi pri svakom presvlačenju bebe tj. pri svakom menjanju pelena i za mazanje pregiba nakon kupanja, te je zato neizostavna stavka na svakom spisku. Mora da bude blaga, što prirodnijeg sastava, ali i kvalitetna da bi adekvatno štitila i negovala nežnu kožu bebe. Ne bi trebalo da u svom sastavu ima: mineralna ulja, alkohol (sa izuzetkom masnih i organskih alkohola), parabene, talk. Zaštita kože bebe u pelenskoj regiji je izuzetno važna upravo zbog česte pojave ojeda kod beba u tom predelu, te je od izuzetnog značaja da ova krema adekvatno štiti od štetnog uticaja mokraće i stolice kojem je bebina koža konstantno izložena.
  • Bebi ulje ili mleko za telo: Nega kože tela bebe uljem ili mlekom za bebe može biti korisna u smislu zaštite kože od štetnih uticaja okoline i jačanja otpornosti bebine osetljive kože. Kao i kod ostale kozmetike i ovde je bitno da su sastojci kvalitetni i provereni, da nema gore navedenih nepoželjnih sastojaka, ali i da se lako nanose i brzo upijaju. Nema potrebe da mažete celu bebu mlekom/losionom već samo suve delove kože i ne preterujte sa količinom već upotrebite onoliko koliko vam je potrebno da nežno izmasirate i opustite bebu nakon kupanja.
  • Četka i češalj za kosu bebe: Obično se kupuju u paru. Četka treba da je mekana, po mogućstvu od prirodne dlake, a češalj da je oblih zubaca. Predlažem da uzmete onu četku/češalj koji su deklarisani za bebe jer su oni idealni za bebinu osjetljivu glavicu. Ova svakako potrebna stavka je od velike pomoći ukoliko se pojavi temenjača kod bebe.
  • Makazice za nokte i mala turpija: Ovaj bebi manikir set je također neophodan, jer iako bebe imaju tanke noktiće, ipak se mogu lako ogrebati. Makazice sa zaobljenim vrhom olakšavaju skraćivanje noktiju kod beba, a turpijica dodatno ublažava njihovu oštrinu.
  • Fiziološki rastvor u ampulama i pumpica/aspirator za nosFiziološki rastvor može biti izuzetno koristan za čišćenje bebinog nosića, s obzirom da začepljen nosić otežava hranjenje i remeti bebin san. Uz upotrebu pumpice/aspiratora za nos lako ćete odstraniti sasušen sekret iz bebinog nosića koji ste prethodno razmekšali fiziološkim rastvorom. Ove pumpice/aspiratori postoje u više oblika: sa ili bez creva, oni koji rade uz upotrebu struje/baterija ili kojima sami izvlačite sekret. Obezbjedite sebi 5-10 ampula fiziološkog rastvora i onu pumpicu/aspirator koji vam se čini najpogodnijim za upotrebu.

Nosić ćete pravilno očistiti ako prije ukapavanja fiziološkog rastvora okrenete bebinu glavu u stranu i tako izbegnete nepotrebno slivanje veće količine rastvora niz grlo što može izazvati kašalj i zagrcnjavanje bebe. Rastvor ukapavate u  “gornju” nozdrvu i dovoljno vam je 0,5-1ml rastvora po nozdrvi. Po ukapavanju rastvora sačekajte par minuta i izvucite sekret pumpicom/aspiratorom. Ukoliko dođe do kašlja i zagrcnjavanja, bebu podignite i uspravite sa glavom nagnutom naprijed, blago potapšite po leđima i sve će proći za nekoliko trenutaka.

  • Štapići za uši sa graničnikom: Ovi štapići su anatomski oblikovani tako da štite bebinu bubnu opnu od slučajnog povređivanja. Koristite ih po potrebi i poslije kupanja tek toliko da očistite ušnu školjku i sam ulaz u ušni kanal. Potrebno vam je 1 pakovanje da imate kod kuće.
  • U prvim danima njege novorođenčeta biće vam neophodne sterilne komprese (oko 10 komada) i povidon jod, hidrogen 3%, namenski sprej za dezinfekciju ili neko slično sredstvo za njegu pupka koje će vam preporučiti patronažna sestra ili ljekar.

Na ovom spisku mogu se naći i: deterdžent za veš i omekšivač za bebemeka rukavica ili frotirić za kupanje bebe i bokal koji vam služi za polivanje/ispiranje bebe tokom kupanja. Odlučite sami da li vam ovo može biti od koristi.

Spisak odjeće za bebu

spisak odeće za bebu

Spisak odjeće za bebe može biti poduži, te smo zato izdvojili najosnovnije stvari:

  • Bodići bez rukava: U bilo koje doba godine (ljeti kad je jako toplo i treba da raskomotite bebu ili zimi kad vam treba potkošulja) dobro je ovakve bodiće imati pri ruci. Ne treba preterivati pri kupovini, jer bebe brzo rastu i prerastu prve, najmanje veličine, i zato se ograničite na manji broj komada, otprilike 5.
  • Benkice ili bodići kratkih ili dugih rukava (zavisno od vremenskih uslova): Benkice se za razliku od bodića oblače bez prevlačenja preko glave, što novim mamama može biti olakšavajuće. Benkice i bodići dugih rukava su zgodni za prelazne vremenske periode, u proljeće ili jesen, a zimi se mogu koristi ispod deblje odjeće. Mjera je ista, ograničite se na 5 komada.
  • Donji dijelovi u vidu pantalonica: Posebni donji dijelovi, bilo da su za dječake ili djevojčice, u prvim danima najpraktičniji su oni sa stopicama. Poželjno je da budu mekani i sa rastegljivim pojasom. 5 komada vam je dovoljno za početak.
  • Zeke/jednodjelna odjelca kratkih ili dugih rukava (zavisno od vremenskih uslova): Zeke su vrlo praktične jer odmah imate kompletno obučenu bebu. Obratite samo pažnju na funkcionalnost, odnosno, praktičnost pri presvlačenju. Najzgodnije za početak su vam zeke koje imaju drikere napred i na obje nogavice, jer se taj model se lako otkopčava i ne mora se skidati cijela zeka pri presvlačenju. Potrebno vam je 4 komada.
  • Kapice: Kapice su potrebne bez obzira na godišnje doba, ljeti tanje, a zimi deblje, a praktične su i nakon kupanja. Još uvijek postoje i kapice koje se vezuju ispod brade, mada su vam zgodnije one koje se navlače na glavicu, jer beba gotovo da nema vratić te je tu nezgodno vezivati bilo šta. Dovoljno vam je 2 komada.
  • Čarapice: Čarapice su praktične i odličan dodatak ako su donji dijelovi odjeće bez stopica ili sa stopicama zimi kada je potrebno toplije obući bebu. I tokom ljetnjih dana je dobro da bebe imaju tanje čarapice na nogama, ali nije neophodno ako su velike vrućine. Obezbjedite 4 para za početak.
  • Portikle: Nije potrebno objašnjavati čemu one služe, spremite 3-4 komada da vam se nađu kad zatreba.
  • Jaknica ili skafander (tanji ili deblji, zavisno od vremenskih uslova): Ovo je obično i najskuplji bebin odevni predmet, a s obzirom da se vrlo kratko nosi jer ga beba brzo preraste zgodno je ako imate od koga da ga pozajmite ili naslijedite. Svakako da vam je dovoljan 1 komad.

Ovom spisku se mogu dodati još i nehodajuće cipelice za bebe. One su vrlo atraktivan modni detalj, krajnje simpatične i prosto vas mame da ih kupite. Više su dekorativne nego praktične, ali ako ne možete da im odolite udovoljite sebi. Imajte u vidu, ukoliko još nešto poželite da dodate, da su najbolji izbor za bebu prirodni materijali, prije svega pamuk.

Spisak opreme za bebu

spisak opreme za bebu

Na ovom spisku se nalaze razne stvari, pobrojaćemo najvažnije, od kojih smo neke već spomenuli:

  • Auto-sjedište za bebe: Ova stavka se nalazi i na popisu stvari za izlazak iz porodilišta. Osim kao sjedište u kolima služi i kao nosiljka.
  • Kolica za bebu: Proizvođača i vrsta je mnogo, a najpraktičnija su vam ona koja obuhvataju auto-sjedište za bebu, imaju ravan položaj za novorođenčad, a koja se kasnije se mogu adaptirati u kolica za veće bebe koje umiju da sjede. Važno je da imaju čvrste gumene, rotirajuće točkove sa amortizerima zbog lakšeg upravljanja i veće udobnosti bebe tokom vožnje. Dodatna pogodnost je i ako imaju rukohvat koji mijenja strane, tako da beba u zavisnosti od potrebe gleda u vas tokom vožnje, ili obrnuto, ispred sebe. Imajte na umu još samo da su lakša i jednostavno sklopiva kolica daleko praktičnija za svakodnevnu upotrebu. Na vama je da istražite ono što je u ponudi i da se opredjelite.
  • Torba za bebine stvari: Često se dobija uz kolica, ali ako to nije slučaj svakako je nabavite jer je vrlo korisna.
  • Kengur nosiljka ili marama za nošenje bebe: Ovo nisu neophodne stvari i da li ćete ih nabaviti ili ne je stvar vaše odluke. Ono što je nekom korisno, ne mora da znači da će biti i vama.
  • Krevetac i dušek: Krevetac je neophodan čak iako neke bebe malo vremena spavaju njemu. Krevetić čvrste konstrukcije sa mobilnom stranicom koja se diže i spušta po potrebi, tako da vam je beba lakše dostupna, sigurno je dobar izbor. Što se dušeka tiče, poželjan je onaj sa memorijskom penom koji je ujedno i antialergijski, ali krajnji izbor je na vama.
  • Posteljina: Gdje je krevetić, tu je i posteljina. Komplet bebi posteljine često uključuje i ogradicu, ukrasnu koja se kači na stranice krevetića. Ukoliko ne kupujete ovaj komplet posteljine kojih je potrebno 2 komada, dovoljna su vam 2 donja čaršava, 1 lagani prekrivač i 1 ćebence. Uz posteljinu nabavite i napromočivi čaršav, odnosno, mušemu za krevetac, čega vam je potrebno 2 komada. Nemojte kupovati jastuke jer oni bebi nisu potrebni, a nisu ni bezbedni. Dezeni i boje su stvar vaše mašte, ali najbolje za bebu je da posteljina kao i garderoba bude od pamuka.
  • Vreća za spavanje: Može biti korisna, naročito kasnije, kada beba postane aktivnija i okretnija. Također vam može poslužiti i umjesto prekrivača tokom šetnje napolju za vrijeme hladnijih dana. Dovoljan vam je 1 komad, ali nikad ne kupujte vreću za spavanje koja je i za jedan broj veća. U tom slučaju bebina glava može da se provuče kroz otvor za vrat i da se beba cijela nađe unutar vreće uz rizik da se uguši. Idealno je da noge bebe sežu do 3/4 dužine vreće za spavanje ostavljujući donju četvrtinu slobodnom. Ovo pruža dovoljno komocije bebi bez mogućnosti da se otkrije, ali i bezbjednost iznad svega.
  • Kadica ili korito za kupanje bebe: Kadica ili korito za kupanje bebe je obavezna stavka. Postoje razni oblici i veličine. Najpraktičnije su one koje imaju ugrađeni “držač”, odnosno, potporu za bebu, na koji se beba položi beba tokom kupanja. Neki roditelji se odlučuju za veću kadicu ili korito i dodatno kupe “kupka” (potporu za bebu tokom kupanja),  jer bebe brzo prerastu one manje modele. Neke kadice imaju ugrađen i termometar koji meri temperaturu vode za kupanje, što je dodatna pogodnost.
  • Komoda za bebu: Ova komoda predstavlja spoj ormarića za bebine stvari, podloge za presvlačenje sa ili bez kadice za kupanje. Praktična je i obuhvata sve što je potrebno za njegu bebe i odlaganje njenih stvari na jednom mjestu. One su malo skuplje pa nekada nisu prvi izbor, s obziorm da i običan ormarić može poslužiti u iste svrhe.
  • Peškiri sa kapuljačom: Vrlo su praktični i lako se koriste. Potrebna su vam 2 komada, pri čemu obavezno uzmite veći jer će beba brzo da ga preraste.
  • Monitor za bebu (bebi alarm): Korisna, ali ne i neophodna naprava. Odlučite sami da li vam je potrebna.
    Izvor: https://doktorpilar.com/

Komentari

Share.
File not found. Bahçeşehir Escort casibom deneme bonusu veren siteler forum casino siteleri 1xbet betist betpas deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bahis siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler kralbet 1xbetm.info Tipobet Giriş betist slot siteleri bonus veren siteler beylikdüzü escort ümraniye escort maltepe escort ataşehir escort kadıköy escort Maltepe Escort deneme bonusu veren siteler bonus veren casino siteleri deneme bonusu veren siteler sohbet hattı deneme bonusu veren siteler sex hattı canlı casino deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betkom evden eve nakliyat eşya depolama escort alanya Deneme bonusu veren siteler beylikdüzü escort escort beylikdüzü Ataşehir escort sakarya escort sakarya escort sakarya escort sapanca escort hendek escort karasu escort sakarya escort bayan sakarya escort sakarya escort sakarya escort sakarya escort izmit escort casibom