Samopouzdanje je osnova emocionalnog i socijalnog razvoja djeteta, a ono ih uči suočavanju s izazovima, preuzimanju rizika i vjerovanju u svoje sposobnosti, ali određena ponašanja roditelja I okoline ga mogu narušiti.
Kada roditelji svoju djecu porede s braćom, sestrama ili drugom djecom oni ih mogu jako povrijediti. Poređenja mogu izazvati zamjeranje prema osobi s kojom se dijete poredi. Kako bi djeca napredovala, potrebno je da roditelji cijene njihovu jedinstvenost.
Također, pretjerana zaštita od strane roditelja može djeci onemogućiti suočavanje s izazovima. Djeca koja ne smiju griješiti mogu odrasti sumnjajući u svoje sposobnosti. Bitno je da kao roditelj dopustite djeci samostalno rješavanje manjih problema. Počnite s jednostavnim zadacima poput pakovanja školske torbe ili rješavanja manjih sukoba s prijateljima.
Osim toga, ukoliko roditelji ne priznaju djetetove napore ili uspjehe neovisno o tome koliko su mali, to ih može natjerati da se osjećaju manje vrijednim. Zbog toga je bitno proslaviti njihove uspjehe, dati im na važnosti što može značajno ojačati samopouzdanje kod djece.
Nazivanje djeteta lijenim, sramežljivim ili nespretnim može oblikovati njegovu sliku o sebi. Vremenom djeca mogu početi vjerovati da ih te riječi definišu. Kao roditelji, bitno je da se fokusirate na ponašanje, a ne na osobine.