U noći sa 25. na 26. oktobar opet će uslijediti vraćanje sata na zimsko vrijeme. Time nam se „poklanja“ jedan sat, jer u 3h je zapravo 2h, što je odlično za odrasle i školsku djecu, jer mogu odspavati sat duže.
Ova vremenska promjena je obično teško prihvatljiva za porodice sa malom djecom , jer se malenima mijenja njihov uobičajeni ritam, a s druge strane ionako već izmoreni roditelji moraju ranije ustati. Sa par trikova možete svojoj djeci i sebi samima olakšati ovu promjenu i izbjeći veliki haos.
Tipični problemi sa promjenom vremenske zone
Ovi problemi su češći nego što mi to mislimo. Odrasli se često žale na probleme sa snom, nervoza, razdražljivost ili problemi sa koncentracijom. Čak se i stepen nesreća povećava u prvim danima. Djeca reaguju tako što ne mogu odmah zaspati ili prespavati cijelu noć, pospana su i kenjkava ili nemaju apetit. Razlog za to je naš bioritam – unutrašnji sat, koji se totalno mijenja. Sva živa bića su pod kontrolom hormona, koji tačno govore, kada je vrijeme za jesti, spavati itd. Produkcija melatonina treba izvjesno vrijeme kako bi se prilagodila i čini nas navečer pospanima, a ujutro nas budi, iako je zapravo poprilično rano za to. Tek nakon 14 dana bioritam se ispravno uspostavlja.
Na ovaj način ćete se bolje prilagoditi promjeni vremenske zone:
- Prije same promjene pokušajte par dana ranije vaše dijete nešto kasnije stavljati na spavanje. Ukoliko vaše dijete ima i popdnevni san i njega biste trebali malo pomjeriti.
- Obroci definišu strukturu dana. Oni su takoreći podsvjesni indikatori za percepciju vremena. Pokušajte doručak, ručak i večeru pomjeriti za nekih pola sata. I kod beba pokušajte usklađeni ritam dojenja pomjeriti svaki dan nešto kasnije.
- Promjena izaziva i noćni haos. Stoga u narednim danima ostanite dosljedni i trudite se da vas umor i nervoza ne poremete. Ako se vaše dijete u noći probudi, trebali biste ga smireno ponovo vratiti u krevet.