Bosna i Hercegovina, dio Hrvatske i Srbije ovih dana prolaze kroz tešku situaciju. Dok se u nekim dijelovima stanovništvo još evakuira iz potopljenih domova, tamo gdje se vodena bujica povukla ostaju apokaliptični prizori. Ulice su pokrivene blatom, fekalijama, podrumi kuća još uvijek su pod vodom, sve izleda kao scenografija nekog horor filma. Gradovi i naselja nemaju pitke vode.
Evo jedne priče kojom želimo pomoći i poduprijeti majke koje su sa malim bebama u poplavama pogođenim područjima. Nažalost, malo ko u zemlji se sjetio, beba i majki koje ih doje, te apelirao na nastavak i pomoć u dojenju, jer je to jedini i najbolji način da se vaše bebe zaštite od zaraze i enterokolitisa, koji u toj dobi mogu biti i smrtonosni.
Mame savjetnice za dojenje Udruženja DjeCa apeluju na mame pogođene poplavama da svakako nastave dojenje: “Podsjećamo vas na značaj dojenja i brojne naučne studije koje govore o značaju majčinog mlijeka za imunološki sistem beba i djece, te koliko dojenje u ovim situacijama može pomoći u prevazilaženju bolesti koje dolaze nakon poplava. Dojenje je jedna od najboljih stvari koje majke sada mogu učiniti za svoju djecu kako bi ih zaštitile od bolesti.“, poručuju Mame savjetnice za dojenje, ”U područjima pogođenim poplavama higijenska situacija je jako teška. Majke nemaju dovoljno sigurnu i čistu vodu čak ni za piće, a naročito za pranje ruku, posuđa i flašica i slično. Zato molimo majke da ne posežu olako za adaptiranim formulama, nego da nastave dojiti svoju djecu. Takođe, apelujemo na sve koji u porodici, okolini imaju dojilje da ih ohrabre za nastavak dojenja. Dolazi težak period u svakom pogledu, epidemiološka situacija će se sigurno još pogoršavati, zato ne zaboravite da je majčino mlijeko uvijek sterilno i idelnog sastava.“
Majke koje koriste dojenačke formule nehotice mogu svoju djecu izložiti zagađenoj vodi, bakterijama iz bočica i sl., a posljedice toga su teški proljevi i bolesti koje su opasne za život.
Dolazimo sada u teške situacije, kada će mnoge mame početi vjerovati da im zbog stresa mlijeko može „presušiti“, oslabiti u kvaliteti zbog toga što se ne hrane adekvatno i sl. Većina mama vjeruje i da ako prestanu dojiti, više ne mogu ponovo početi.
Mame savjetnice za dojenje poručuju da su sva ova vjerovanja netačna. Stres može privremeno uticati na protok (otpuštnje) majčinog mlijeka, ali ne može kočiti proizvodnju majčinog mlijeka, pod uslovom da su majka i dijete zajedno, da imaju podršku da nastave dojiti. U isto vrijeme dojenje zapravo pomaže smanjiti stres kod majki i zbog osjećaja ljubavi i vezanosti sa bebom.
U Tajlandu su za vrijeme velikih poplava 2011. godine zdravstveni radnici išli po prihvatilištima i pomagali majkama dojiljama da nastave dojenje ili čak da ponovo uspostave laktaciju. Tajland ima najnižu stopu dojene djece u Aziji, a znalo se šta sve nedojenje može uzrokovati u ovim situacijama.
Dojenačka formula je u ovim situacijama puno opasnija nego kada ste kod kuće u idealnim uslovima. Higijenski uslovi su loši i pripremanje adaptiranog mlijeka i hranjenje iz bočice sada je puno puno opasnije nego u normalnim situacijama. Ako hranite djecu adaptiranim mlijekom u ovim uslovima, preporučuje se korištenje čaša ili šoljica koje je lakše oprati nego flašica, jer dude na flašicama puno lakše se kontaminiraju i teže se dezinfikuju, te će prije dovesti do proljeva i zaraze.