Prema podacima Evropske agencije za kardiovaskularne bolesti, preko 4 miliona smrtnih slučajeva u Evropi je rezultat nekog oblika srčanog oboljenja. Moderan način života, genetske predispozicije i neispravna ishrana dovode da se broj srčanih bolesnika svake godine udvostručava, što za sobom nosi pritisak na zdravstvene institucije i ljekare na razvoj i pristup novim i efektnijim oblicima tretmana.
Terapija matičnim ćelijama je u napretku, naročito posljednjih par godina. Naučnici neprestano istražuju najbolje načine primjene ovih ćelija jer su se pokazale kao vrijedan potencijal u regenerativnoj medicini. Do sada je poznato preko 80 različitih bolesti koje su liječene matičnim ćelijama, a taj broj se svakodnevno povećava.
Postoje mnogi izvori matičnih ćelija u organizmu čovjeka, ali se velika pažnja pridaje matičnim ćelijama pupčane krvi upravo radi njihove „naivnosti“ i vitalnosti (stare su svega 9 mjeseci). Pupčana krv obiluje različitim tipovima matičnih ćelija, što je rezultat razvojnih procesa embriona unutar materice. Nažalost, nakon poroda, veliki broj matičnih ćelija se gubi iz razloga što su vitalni organi bebe već razvijeni u dovoljnoj mjeri, pa se potreba za matičnim ćelijama organizma smanjuje. Medicina je uspjela već davne 1983. godine otkriti način očuvanja tih vrijednih matičnih ćelija, tako da pohranjivanje pupčane krvi u tzv. banke matičnih ćelija postaje uobičajena praksa većine roditelja.
Roditelji prije svega treba da znaju da postoje dva tipa porodičnih banaka matičnih ćelija: banke koje redukuju krv i izdvajaju samo jedan tip matičnih ćelija i banke koje skladište krv iz pupkovine u cijelosti, a samim tim čuvaju sve tipove matičnih ćelija. Metode pohranjivanja matičnih ćelija su bitne, jer se u moru različitih banaka može lako omesti i predvidjeti značajan faktor, a to je njihova upotreba.
Kada su nastajale
prve porodične banke matičnih ćelija čuvala se cjelokupna pupčana krv novorođenčeta, bez njene redukcije. Međutim, zbog sve veće zainteresovanosti roditelja, banke matičnih ćelija su nastojale da smanje troškove skladištenja, te su mnoge od njih pristupile redukciji pupčane krvi odnosno izdvajanju samo hematopoetskih matičnih ćelija. Tada je taj postupak bio logičan, jer je samo ovaj tip matičnih ćelija bio poznat, a pružao je velike mogućnosti za liječenje krvnih oboljenja. Na ovaj način, banke su višestruko smanjile troškove skladištenja, pa su umjesto vrećice od cca 100 ml, skladištile mnogo manju kesicu sa hematopoetskim matičnim ćelijama u prosjeku veličine 10 ml. Međutim, neke privatne banke matičnih ćelija su ostale pri metodi pohranjivanja cijele krvi, zbog standardnog liječenja krvnih oboljenja intravenozno sa cjelokupnom krvi iz pupčanika.
Svakodnevna istraživanja posljednjih 15 godina, doprinijela su pronalasku 12 tipova matičnih ćelija u krvi, pa se i broj bolesti koje će se moći liječiti matičnim ćelijama proširio, a time i prednost banaka koje čuvaju cjelokupnu krv.
U krvi se pored hematopoetskih matičnih ćelija pronađene VSEL matične ćelije, mezenhimalne, USSC neograničene somatske itd. Naučnici širom svijeta ukazuju na ogromne potencijale ovih tipova matičnih ćelija, te budućnost regenerativne medicine vide upravo u njima. VSEL matične ćelije već danas nazivaju „dijamantnim“. One su po svojim karakteristikama vrlo slične embrionalnim, što znače da se mogu pretvoriti u bilo koji tip ćelija u tijelu. Mezenhimalne, neograničene somatske, te VSEL matične ćelije otvaraju mogućnosti liječenja i nekrvnih oboljenja, o čemu svjedoče svakodnevne publikacije i naučni radovi na ovu tematiku.
Saznanjem da pupčana krv obiluje drugim tipovima matičnih ćelija, banke koje čuvaju jedan tip matičnih ćelija gube na značaju, jer znatno smanjuju šanse za liječenje svojim klijentima. Vrijednost i kvalitet uzoraka sačuvanih u ovakvim bankama opada, jer više od polovine bolesti nisu krvna oboljenja i ne mogu se liječiti hematopoetskim matičnim ćelijama.
Činjenica da se prije 20 godina hematopoetskim matičnim ćelijama liječilo samo jedno oboljenje, dovodi nas do zaključka da će novootkrivene „dijamantne“ ćelije promijeniti budućnost medicine, te da će u narednom desetljeću postati standard za liječenje mnogih oboljenja na polju regenerativne medicine.
Pionirska otkrića u liječenju matičnim ćelijama poznatih bolesti zahvaljujući tehnikama regenerativne medicine, su nam ukazali na njihov ogromni potencijal i samim tim omogućili još brži razvoj metoda terapije različitih oboljenja. Sada smo napokon u prilici da zahvaljujući matičnim ćelijama liječimo bolesti koje dosad nismo ni sanjali da možemo, tako da pohranjivanje matičnih ćelija postaje stvar neophodnosti a ne samo trenda.
Bio Save, ovlašteni i ekskluzivni partner prve i vodeće evropske banke matičnih ćelija – Vite 34 za BiH
+ 387 33 200 800