Vjerojatno niste razmišljali o tome, ali mnogi stručnjaci savjetuju da se beba ne opere najmanje šest sati nakon rođenja. Pedijatrica mr. sc. Giovana Armano objašnjava zašto, a donosimo vam i dobrobiti ostavljanja verniksa na bebinoj koži
Pisali smo o prirodnom carskom rezu, ‘kupanju’ beba rođenih carskim rezom u vaginalnoj tekućini, odgođenom rezanju pupčane vrpce, ostavljanju posteljice povezane s bebom i do nekoliko dana nakon poroda, no jeste li ikad čuli da bi netko odbio pranje novorođenčeta nakon poroda?
Sve više majki odlučuje se pričekati s pranjem bebe nakon porođaja jer žele ostaviti prirodan sloj verniksa na bebinoj koži do nekoliko sati pa i dana nakon rođenja. Neke se odlučuju i na utrljavanje verniksa na bebinu kožu.
Inače, i Svjetska zdravstvena organizacija savjetuje da se verniks ostavi na bebinoj koži, i da se beba ne pere do 6 sati nakon rođenja, a pedijatricu mr.sc. Giovanu Armano pitali smo zašto.
“Kada se beba rodi, bilo vaginalnim porodom ili carskim rezom, na koži bebe se nalazi sloj koji nazivamo vernix caseosa“, objašnjava pedijatrica.
“Razlog tome je da verniks sadrži dobre bakterije, čime je bebina koža dodatno zaštićena te da je koža nakon toga što verniks ostane na njoj, bolje hidratizirana i zaštićena od infekcija”, kaže te objašnjava kakva je praksa kod nas.
“U Hrvatskim rodilištima su trendovi različiti. U nekima se poštuju te preporuke te se beba ne kupa odmah po porodu, dok se u drugima okupa odmah“, kaže.
Dobrobiti ostavljanja verniksa na bebinoj koži
Verniks je masna bijela sluz koja nastaje u posljednjem tromjesečju trudnoće, a pomaže u razvoju kože i štiti djetetovu kožu još u maternici. Proteini pronađeni u verniksu slični su antimikrobnim peptidima u majčinom mlijeku, što je razlog zašto se vjeruje da je važan za zdravlje fetusa. Prerano rođene bebe imaju puno verniksa, dok ga kod beba koje su rođene nakon predviđenog termina gotovo i nema.
U nekim kulturama bebe se tradicionalno peru odmah nakon poroda, ali sada stručnjaci tvrde da je za kožu bolje ostaviti prirodan sloj. Ovo su potencijalne dobrobiti:
Djeluje antibakterijski
Verniks ima antibakterijska svojstva, zbog čega neki istraživači vjeruju da stvara zaštitnu barijeru protiv infekcija u ranim danima života.
Hidratantan je
Ostavljanje verniksa na koži nakon poroda poboljšava hidrataciju kože.
Uravnotežuje prirodan pH kože
pH kože je niži ako se ostavi verniks
Smanjuje osip i crvenilo
Novorođenčad kojoj se ostavlja verniks ima manje crvenila i osipa
Pruža UV zaštitu
Verniks smanjuje prodiranje ultraljubičastih zraka.
miss7mama.24sata.hr