Sastanak sa šefom sa kauča od kuće
“Fleksibilno raditi – stvoriti lični slobodni prostor”: Ovom radnom filozofijom vrbuje npr. Bosch, Daimler ili Microsoft. Ujutro djecu ostaviti u vrtiću i vratiti se u toplinu doma na kauč u dnevnom boravku i pratiti sastanke od kuće. Navečer nakon jela još jednom baciti pogled na mailove i detalje ugovora. Fleksibilno raditi je za mnoge super opcija ali može biti i prokletstvo.
Prema istraživanju Centre of Human Resources Information Systems (CHRIS) sa Univerziteta Bamberg 1000 najjačih firmi u Njemačkoj koriste kao rješenje svojih problema za popunjavanje nekih novih radnih mjesta (pored edukacija) i opciju Home Office-a (rada od kuće) ili fleksibilnog radnog vremena. Podsticanje ujedinjenja porodice i radnog mjesta se u međuvremenu podrazumijeva. I dok se kod nekih firmi koje su analizirane u sklopu ovog istraživanja, polazi od toga da fleksibilno radnog vrijeme podstiče produktivnost radnika, isto ne važi i za promjenu prostora rada.
Ako se pak radno vijeme potpuno dobrovoljno bira, analize podataka iz EU-zemalja su pokazale da to dovodi do previše prekovremenih sati, posebno kod onih koji se previše identificiraju sa svojim poslom. „Virtuelno raditi se mora naučiti“ pojašnjava HR menadžerica iz Microsoft Elke Frank. „Jasno postavljeni ciljevi, jasna pravila i komunikacija mora štimati“ ali moraju postojati i jasni termini kada će se tim sresti uživo sa nadređenim.
„Budite iskreni sa sobom“
Nije svako podoban za fleksibilan rad jer to nije obaveza, nego više ponuda: poslodavac ima pravo da zabrani mobilni rad ako učinak uposlenika opadne ili ako se previše zanese radom.
U svakom slučaju je ovakav trend u porastu i neće se lako zaustaviti jer je sve više roditelja koji se moraju brinuti oko djece i ovakav način rada im je jedina mogućnost.
Šta vi mislite o ovom trendu?