Mnogo roditelja se susreće sa problemom nesanice kod djece, a ovo može biti jako frustrirajuće i iscrpljujuće za obe strane – i roditelje i dijete. Razlozi za nesanicu kod djece mogu biti raznoliki, od loših navika do prevelikog stresa ili uzbuđenja kod djeteta. Ipak, najčešći slučaj nesanice kod djece jeste stvar loših navika, koje se mogu promijeniti.
Postoje i slučajevi kada liječenje nesanice kod djece zahtjeva posjetu ljekaru, međutim, prije svega treba da probate neku od metoda, kojima možete pomoći vašem djetetu da prevaziđe probleme u spavanju. Svi znamo koliko je kvalitetan san i odmor važan u periodu rasta i razvoja, i zbog toga je važno na vrijeme reagovati i mijenjati navike.
Zdrave navike u spavanju, nisu korisne samo u djetinjstvu, već će biti od velike važnosti tokom cijelog života. Dugotrajna nesanica može doprinijeti brojnim psihičkim i fizičkim problemima. Kvalitetan odmor osnova je dobrog imuniteta i cjelokupnog zdravlja, i treba mu posvetiti posebnu pažnju.
U nastavku teksta, dajemo nekoliko predloga koji mogu pomoći u prevazilaženju problema sa spavanjem kod vašeg djeteta, ukoliko je on uslovljen lošim navikama. Imajte u vidu da će za promjene biti potrebno strpljenja i vremena, uprkos činjenici da ćete zapravo, napredak vidjeti preko noći.
#1 Oplemenite prostor za spavanje i napravite ga udobnim
Jedan od najlakših načina da pokušate da promijenite loše navike spavanja vašeg djeteta, jeste da oplemenite prostor za spavanje u kom boravi, i inspirišete ga da poželi da utone u san. Ovo mogu biti vrlo jednostavne izmjene, poput promjene posteljine u dezenima omiljenih crtanih junaka ili drugim motivima koje vaše dete voli.
Dobra ideja je i napraviti mekanu i prijatnu atmosferu u krevetu, te postaviti djetetovu omiljenu dekicu, puno jastuka i omiljenu igračku koju će moći da prigrli u slučaju da se uplaši. Takođe, ukoliko je dijete sklono strahu, implementirajte slabije osvjetljenje u sobi, ali budite oprezni da neće narušavati san mališana.
Za kvalitetan san, vrlo je bitna prijatna garderoba, koja dijete neće dodatno opterećivati ili unervoziti. Kada je u pitanju program za spavanje, dečija kolekcija ne treba da bude samo od što prijatnijeg materijala, već i da bude propraćena zanimljivim motivima, koji će učiniti da svako dete uživa u nođenju pidžame.
Uglavnom dječije kolekcije programa za spavanje obuhvataju različite motive crtanih junaka, životinje i druge dezene, koji će potencijalno pomoći vašem mališanu da poželi dio dana kada treba da obuče svoju omiljenu garderobu. Takođe, trudite se da redovno provjetravate prostoriju u kojoj dijete spava, jer prozračna prostorija je ključ za dobar san.
#2 Čitajte djetetu pred spavanje
Čitanje djetetu pred spavanje može imati brojne benefite po intelektualni razvoj djeteta. Zahvaljujući čitanju, djeca postaju kreativnija i bilježe bolje socijalne sposobnosti u budućnosti. Ipak postoji razlog zbog kog se i razvila praksa čitanja djetetu baš pred spavanje.
Naime, neka istraživanja su pokazala da čitanje može dovesti do smanjenog nivoa stresa, a upravo zbog ove činjenice, ovaj metod može biti jako koristan ukoliko vaše dijete ima problema sa nesanicom usljed anksioznosti ili uznemirenja. Čitanjem, dijete se izmješta u fiktivni svet drugih junaka, i samim tim skreće fokus sa briga.
Sve ovo omogućava im ne samo da lakše utonu u san, već i da imaju ljepše snove, budući da im je čitanjem implementirana misao o bajkovitom svijetu, koje imaju veliku vjerovatnoću da se odraze na snove. Ukoliko do sada niste praktikovali da čitate djetetu pred spavanje, toplo vam preporučujemo da probate ovu metodu.
#3 Izostavite električne uređaje nekoliko sati pred spavanje
Iako je velika vjerovatnoća da ste posle napornog dana na poslu umorni da čitate djetetu, i da je jednostavno lakše pustiti crtani film na tabletu, računaru ili drugom elektronskom uređaju, ovim činite medvjeđu uslugu vašem djetetu. Već je utvrđeno da plava i bijela svjetlost sa uređaja ima negativne posljedice po kvalitet sna i doprinosi težem utonuću u san.
Iz ovog razloga, trebalo bi da izbjegavate da stvarate naviku nošenja električnih uređaja u krevet, a čak se savjetuje da uređaje onemogućite minimum 2 sata pred spavanje. Na ovaj način oči djeteta će se odmoriti, i biti opuštene za san.
#4 Ogranizujte rutinu pred spavanje
Ukoliko želite da stvorite zdrave navike spavanja vašoj djeci – napravite rutinu koju ćete beskompromisno poštovati. Ona može biti vrlo kratka, čak je i poželjno da bude nezahtjevna, tako da je dijete ne doživi kao kaznu. Rutina se može sastojati iz svega nekoliko koraka:
– Lagana večera ili topli napitak pred spavanje,
– Pranje zuba i slični koraci u održavanju higijene,
– Oblačenje i priprema za krevet,
– Priča za laku noć.
Takođe, pridržavajte se i određene satnice, odnosno imajte tačno određeno vrijeme za spavanje i buđenje, kako biste uspostavili normalan ciklus spavanja i naviku. Imajte u vidu da djeca i bebe koje spavaju odvojeno od roditelja ranije i brže utonu u san.
Nadamo se da će naši savjeti pomoći vama i vašim mališanima, da prevaziđu problem sa nesanicom i omogućiti bezbrižan i kontinuiran san u toku noći. Ne zaboravite da se naoružate strpljenje, jer za uspostavljanje navika i promjena stila života potrebno je vremena.
Bitna stvar je da ne odustajete, i budete istrajni, čak i onda kada se vaše dijete protivi odlukama, ali budite otvoreni i asertivni da mu pružite sva objašnjenja i podršku koje od vas zahtjeva. Sretno!