„Ne“ je tako mala riječ sastavljena od tek dva slova. Ipak, to je veoma moćna riječ. Kao roditelji morate razumjeti pozitivne i negativne strane korištenja ove riječi sa svojom djecom.
Pozitivna strana riječi „NE“ svakako je ta što tako možete naučiti dijete da se nosi sa raznim frustracijama („Ne, ne možeš dobiti keks sada“). Negativna strana ove riječi jeste ta što se njeno prekomjerno upotrebljavanje djetetu može učiniti kao kritika i učiniti ga da se osjeća kao da ništa ne radi kako treba.
Roditelji takođe moraju biti upoznati sa problemima koji nastaju kada se riječ „NE“ nikako ne koristi. Dijete koje povremeno ne čuje riječ „NE“ može lako izbjeći kontroli i postati nepodnošljivo radeći sve što želi ne obazirući se na činjenicu kako to utiče na druge.
Kada se beba rodi, nema potrebe da se koristi riječ „NE“. Nakon poroda djeca se njeguju i posebno paze i udovoljava se svim njihovim potrebama. To je faza u kojoj beba uči da se veže i osjeća sigurno u okolini izvan maminog stomaka. Najvažnija lekcija koju beba treba da nauči je ta da je svijet sigurno mjesto sa ljudima kojima se može vjerovati. Tako da nema nikakve potrebe sa uvođenjem riječi „NE“ kada je vaše dijete još uvijek mala beba.
„NE“ u ranim godinama djetetaRiječ „NE“ dobiva na važnosti kada vaše dijete počne puzati, a zatim hodati. Ovu fazu karakteriše velika radoznalost kod djeteta i sreća što može da se kreće. Mjeseci pasivne, bespomoćne bebice prolaze u ovoj fazi i mališani su veoma uzbuđeni jer žele saznati šta se to krije tamo iza krevetića i kolica…
Po prvi put riječ „NE“ postaje veoma važna i za dijete i za roditelje.Izazov za roditelja je da upotrijebi „NE“ dovoljno puta kako bi dijete počelo učiti šta je dobro, ali isto tako ne previše puta kako se ne bi osjećalo da je uvijek u krivu i kako se ne bi spriječila njegova normalna i prirodna želja da istražuje svijet oko sebe. Postoje dva načina da budete sigurni da će vaše ponavljanje riječi „NE“ biti korisnoPrvi način je da riječ „NE“ izgovarate što nježnije.
„Ne, nemoj uzimati mamine naočare“ – recite to polako i nježno i gledajte dijete u oči. Nemojte povisiti ton kad vam dijte povuče naočare, već mu lagano uzmite ruke i odaljite ga od naočara dok govorite „NE“. Naravno moraćete tako postupati nekoliko puta dok vaše dijete ne shvati da „NE“ znači stop. Potrebno je mnogo strpljenja da bi roditelji naučili mališane da reaguju na ovu riječ. Drugi način je da stan učinite sigurnim za dijete.
Naime, stanovi su puni stvari koje su iskušenje za dijete: cvijeće, CD-ovi, ukrasne vazne, kablovi i druge stvari koje se lako prevrću. Ukoliko stan nije adekvatno pripremljen vaš mališan će se stalno susretati sa riječi „NE“, gdje god da se okrene. Kako bi sprječili pretjeranu upotrebu riječi „NE“ mudri roditelji stavljaju stvari koje bi mogle zaintrigirati dijete van njegovog dometa. Ako je cvijeće u saksiji sklonjeno u drugoj sobi ili podignuto na mjesto gdje ga dijete ne može dohvatiti nećete morate vikati: “Ne, ne stavljaj zemlju u usta“.„NE“ za vrijeme predškolskog uzrastaOvo je period kada mnogi roditelji upadaju u zamku kod upotrebljavanja riječi „NE“. Koriste je, predomišljaju se, pa nerjetko riječ „NE“ postane „DA“.
Djeca imaju razne načine kojima roditelje navode da „NE“ pretvore u „DA“. Naime, oni plaču, imaju nastup gnjeva, zadržavaju dah i sl. Mogu „cviliti“ sve dok to roditelji više ne mogu podnijeti i ne popuste. Mogu moliti i izazivati krivnju kod roditelja govoreći npr. „Mama je zla“. Djeca znaju kako savladati roditelje. U takvim slučajevima „NE“ postaje „MOŽDA“ ili „OK“. Sve je to razumljivo za tu dob ali roditelji moraju da postave granice. Jer, kada roditelji često mjenjaju mišljenje, uče djecu da vjeruju da njihovi roditelji ne misle ono što kažu. Drugim riječima za njih „NE“ nije stvarno „NE“.
Kada djece nauče na ovakvo ponašanje roditelji završe odustajući od svojih stavova kada to ne bi trebali raditi. To za posljedicu ima veoma stresan i frustrirajući odgoj za roditelje. Kada se to desi kod roditelja nestaje onaj početni entuzijazam i zabava što su uopšte roditelji. Zato je izazov kod djece predškolskog uzrasta da nauče da „NE“ zaista znači „NE“ a ne znači ni „MOŽDA“ niti „VIDJEĆEMO“.„NE“ je neophodno u rječniku svakog roditelja. Ali kao što možete zaključiti, to je veoma lukava riječ.
Zavisno od toga kako se koristi može naučiti dijete lijepom ponašanju ili napraviti veliku grešku u njegovom odgoju. Nadam se da ste u ovom članku uvidjeli značenjene ove malene, ali itekako moćne riječi.