Čak i kad je već odavno odraslo, najmlađe dijete ili jedino dijete za majku vječno ostaje dijete. Australski znanstvenici su to čak i izmjerili
Mnoge će majke prepoznati taj fenomen. Njihovo najmlađe dijete često im se čini mlađe nego što jest i često imaju potrebu posebno ga zaštititi. I to nije ništa neobično kad je u obitelji više djece. No tu potrebu, nažalost zadržavaju za njegova cijelog života bez obzira što je “dijete” već odrastao čovjek. Znanstvenicima sa Swinburne University of Tehnology iz Hawthorna je pošlo za rukom čak i izmjeriti tu iluziju kod majki.
Da bi ispitali spomenuti fenomen, znanstvenici su u studiju uključili 747 majki i upitali ih jesu li zamijetile promjene u doživljaju starijeg djeteta nakon rođenja mlađeg djeteta i je li im se ono odjednom učinilo većim i odraslijim. Više od 70 posto žena je potvrdilo tu neobičnu promjenu u njihovoj pecepciji starijeg djeteta.
Čini se da do tog osjećaja, kako smatraju znanstvenici, ne dolazi zato što je starije dijete u usporedbi s malenom bebom tako veliko, već se majka prije svega koncentrira na novorođeno dijete koje smatra potpuno bespomoćnim i manjim no što jest. Tek kad se rodi sljedeće dijete, prethodno dijete postaje onoliko veliko koliko zaista jest – jedinci i najmlađa djeca čini se to nikad ne dožive.
Znanstvenici su pokušali i izmjeriti količinu iluzije prema najmlađem djetetu kod majki. Majkama su dali olovke u ruke i rekli im da za svoju najmlađu djecu, od 2 do 6 godina starosti, nacrtaju oznaku na zidu prema tome koliko misle da su visoka. Visinu svog najmlađeg djeteta majke su u prosjeku podcijenile za 7,5 cm, dok su za stariju djecu otprilike pogađale.