Kako u samom startu ne biste doživjeli razočarenje, nemojte odmah nabavljati osjetljive vrste riba, okušajte se prvo sa onima najraširenijima u kojima ćete moći uživati bez puno brige i neugodnih iznenađenja
Izbor ribica zavisi od uslova u kojima one žive i uslova koje im mi možemo pružiti. Potrebno je dobro proučiti vrstu koju želite da nabavite, njene potrebe, navike, kompatibilnost sa drugim vrstama itd. Posebnu pažnju poklonite broju riba u akvarijumu. Preporučuje sa za svaki centimetar ribe rezervisati 2,5 l vode. Dakle, ako imate ribu od 4 cm njoj treba 2,5×3 =7,5l vode. Ovo pravilo vrijedi za ribe dužine do 7 cm jer npr. ne možete u minijaturu od 50l staviti dvije ogromne ribe od 20 cm. Važno je i da odaberete zdrave i vitalne ribe. Bolesna ribe ili biljke zaražena algama često izazivaju probleme koji se kasnije teško odstranjuju.
Donosimo kratku listu otpornih i izdržljivih riba koje se savjetuju početnicima.
Zlatna ribica
Jeftina i zahvalna vrsta koja dobro podnosi sva godišnja doba bez grijanja. Potječe iz Azije i može živjeti do 30 godina (prosječna starost 10-20 godina). Dobro se snalazi u malim akvarijima od 25 do 60 litara, a posebno lijepo izgleda pod svjetlom. Zlatne ribice jedu sve i u velikim količinama, pored klasične riblje hrane i komadiće brokule, krastavca, jabuke i kuhane riže.
Glavoč
Najviše vremena provodi na dnu akvarija pa drugim ribicama ne zauzima životni prostor. Ne traži zagrijani akvarij, čisti alge s kamena i usisava otpadne organizme pa ima i važnu ulogu u održavanju akvarija. Može živjeti oko tri godine.
Skalar
Ove elegantne slatkovodne ribice pripadaju grupi svejeda i žive na temperaturama između 24 i 29 stupnjeva. Treba im veći i dublji akvarij (do 250 litara, ne manji od 120 litara), a po njihovom ponašanju se može lako saznati treba li promijeniti vodu ili ne (dobro se osjećaju ako su ratoborne, a novu vodu trebaju ako se ponašaju previše mirno). Potrebno ih je držati u grupama, a ne pojedinačno. Ako žive zajedno s drugim ribama, potrebno je izbjegavati one koje grickaju peraje (npr. barbusi) i brze plivače.
Botia (Chromobotia macracanthus)
Žuto-narančaste ribice s crnim crtama. Žive na dnu zagrijanog akvarija (23-28 stupnjeva). Mogu živjeti gotovo 20 godina i narasti do 30 cm (minimalna veličina akvarija je 100 litara). Druželjubive su pa je u akvarij potrebno staviti najmanje tri botije. Najviše vole jesti puževe i zavlačiti se u rupe i pećine.
Sabljonoša
Miroljubive ribice koje žive u jatima. Nisu skupe i žive oko 5 godina. Mogu narasti do 15 cm, a najbolje se osjećaju pri temperaturi od 25 stupnjeva i u zelenim akvarijima s mnogo prostora za plivanje. Ženke mogu okotiti do 150 mladih, a starije ženke mogu promijeniti spol. Ako želite zadržati mlade, premjestite iz u poseban akvarij kako ih roditelji ne bi pojeli.
Black Molly
Ubraja se među najjeftinije i najotpornije vrste koja vrlo dobro podnosi početničke pogreške vlasnika akvarija. Mužjaci imaju jak libido pa je na jednog mužjaka u akvarij potrebno staviti dvije do tri ženke. Ponekad ćete već dan nakon kupnje u akvariju pronaći mlade crne ribice. Najbolje se osjećaju pri temperaturi od 24 do 28 stupnjeva. Žive oko pet godina.
Neon tetra
Male ribice koje lijepo svijetle ispod odgovarajuće lampe. Potrebna im je meka voda u akvariju (4,0-6,5 pH) i temperatura između 20 i 26 stupnjeva. Minimalna veličina akvarija iznosi 40 litara.
Izvor: www.zoocentar.ba