Trudnoća može biti naročito stresno vrijeme, posebno u uslovima pandemije, a zaključci nekoliko različitih istraživanja pokazuju da trudnice jesu podložnije zarazi koronavirusom, ali da je jako mali broj – svega osam posto onih obuhvaćenim istraživanjem imao teži oblik zaraze koji je doveo do komplikacija.
Često pitanje trudnica jeste kako bolest utječe na bebu dok ste u drugom stanju. Ono što se svakako preporučuje jeste da uvijek trebate obavijestiti svog doktora ako tokom trudnoće razvijete visoku temperaturu jer određeni virusi mogu utjecati na zdravlje vaše bebe.
Koronavirus nije opsežno proučavan, pa niko ne može sa apsolutnom sigurnošću reći kakve tragove može ostaviti po djecu, međutim, određena parcijalna istraživanja postoje.
Istraživanje Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) napominje da su trudnice više od ostalih podložne svim vrstama respiratornih infekcija, poput gripe. To je djelomično zato što trudnoća mijenja imunološki sistem, a dijelom zbog načina na koji trudnoća utječe na pluća i srce.
Unatoč tome, od marta 2020. godine, nema konkretnih dokaza koji ukazuju na to da su trudnice sklonije koronavirusu od ostalih ljudi, kaže istraživanje iz 2020. godine. Pa čak i ako se zaraze, istraživači ističu da trudnice nisu vjerovatnije od drugih da dobiju teške komplikacije bolesti, poput upale pluća.
Koliko je opasno za trudnicu da dobije koronavirus?
Malo je novijih istraživanja koja mogu tvrditi sa sigurnošću, ali na osnovu podataka iz prošlosti izvor CDC Trusted primjećuje da trudnice koje su dobile druge srodne koronaviruse imaju veće šanse za lošiji ishod trudnoće od trudnica koje ne dobiju ovu infekcije.
Pojave poput pobačaja, prijevremenog porođaja, rođenja mrtvog djeteta uočene su kod trudnica koje su imale ranije oblike koronavirusa. A visoka temperatura u prvom tromjesečju trudnoće, bez obzira na uzrok, može dovesti do urođenih mana.
Iako to zvuči zastrašujuće, drugo istraživanje WHO-a koje je proučavalo mali uzorak trudnica s Covidom-19 pokazalo je da velika većina nije imala teške slučajeve.
Od 147 ispitanih žena, osam posto je imalo ozbiljniju zarazu, a jedan posto je bilo kritično.
Kraljevski koledž za ginekologiju izvještava da dok su neke Kineskinje sa simptomima koronavirusa rodile nedonoščad, nije jasno jesu li bebe rođene rano zbog infekcije ili zato što su doktori odlučili izazvati preuranjeni porod jer su majke bile loše. Također, nisu vidjeli nikakve dokaze da ova vrsta koronavirusa uzrokuje pobačaj.
Konkretnih dokaza da virus može preći s majke na dijete tokom trudnoće još uvijek nema. S obzirom da je Covid-19 bolest koja se uglavnom prenosi s osobe na osobu kapljicama, vaša beba može biti izložena takvim kapljicama tek nakon rođenja.
U jednom manjem istraživanju koje je promatralo devet trudnih Kineskinja zaraženih novim koronavirusom u posljednjem tromjesečju trudnoće, virus se nije pojavio u uzorcima uzetim iz njihove amnionske tekućine ili krvi iz pupčane vrpce ili u brisevima grla novorođenčadi.
Međutim, u jednom malo većem istraživanju troje novorođenčadi rođene od žena s Covidom-19 pokazalo je pozitivan test na virus.
Ostalih 30 novorođenčadi u grupi pokazalo je negativan test, a istraživači nisu sigurni jesu li bebe koje su imale pozitivan test zaražene virusom u maternici ili su ga dobile nedugo nakon poroda.
Izvor: klix.ba