Iako vaša beba teško diše i to može biti alarm za astmu, ipak ona ne mora biti razlog. Čak 30% male djece ima barem jednu epizodu teškog disanja do perioda od tri godine. To je obično u periodu kada imaju virus ili infekciju gornjeg respiratornog trakta – poput infekcije grla ili prehlade. Nakon što je infekcija prošla, problem disanja se obično rješava. Većina djece do vremena polaska u školu preraste ove virusne simtome.
Ako vaša beba teško diše često, a nema temperaturu, pitajte liječnika za mišljenje.
Koji su simtomi astme?
Bebini disajni putevi su jako mali tako da mogu napraviti zvuk teškog disanja iako se ne radi astmi. Astma je dugotrajna hronična upala malih cijevi disanja – bronhija u plućima vaše bebe. Liječnik će napraviti čvrstu dijagnozu astme kada vidi simptome koje traju duže vremensko razdoblje. Simtomi astme su: uporni i suhi kašalj, noći ili rano ujutro, kratkoća daha ili stezanje u prsima. Jako je teško utvrditi da li dijete ima astmu. Ljekar će tretirati kratko vrijeme vaše dijete lijekovima za astmu, a ako su se simptomi poboljšali, velika je vjerovatnoća da dijete ima astmu.
Šta uzrokuje astmu?
Astma je kod većine beba reakcija na neki okidač, alergen ili ljubimca, kožu, grinje, pelud ili neke zračne iritante poput dima cigareta, plijesni itd.
Ali i raspiratorne infekcije koje su uzrokovane virusom također mogu dovesti do astme. Kao i u drugim tipovima alergije, okidač astme stimuliše antitijela za proizvodnju histamina i drugih hemikalija alergija. Hemikalije koje stvara antitijelo nabubre sluznice pluća i zategnu mišiće disajnih puteva. Tako se stvara i sluz.
Više je vjerovatno da će se astma razviti ako:
– Ako pušite, ili ako partner puši. U ovom slučaju postoji 4 puta veća vjerovatnost za astmom u usporedbi sa djetetom koje živi u kući u kojoj se ne puši.
– Ako ste pušili u trudnoći.
– Ako se vaša beba rodila s malom kilažom ili prerano.
– Ako jedno ili oboje roditelja imaju astmu ili neku drugu alergiju, kao što je ekcem.
– Ako vaša beba ima druga alergijska stanja, kao što je alergija na hranu.
– Ako beba boravi u kući koja je vlažna i ima problem sa plijesni.
Ukoliko vaša beba ima astmu, osim lijekovima probajte manje izlagati dijete okidačima koji uzrokuju astmu. Ako beba ima astmu, ne trebate je spriječiti da vježba i vodi zdrav i aktivan stil života kada naraste. Vježba će djetetu pomoći da kontroliše astmu i da je održi dijete jakim.