Svakom roditelju se vjerovatno desilo: uzmite grupu mlađe djece, dajte im šećer, sjedite i gledajte kako ruše sve pred sobom. Iako teško da će roditelji povjerovati, šećer ne uzrokuje hiperaktivnost.
Prema studijama koje su rađene, zaključeno je da je efekat šećera u roditeljskim mozgovima. Roditelji i njihova djeca od 5-7 godina bili su rastavljeni u dvije grupe. Roditeljima jedne grupe rečeno je da su djeca dobila veliku dozu šećera, dok su ostali vjerovali da su njihova djeca bila u placebo grupi. U stvarnosti, sva djeca su jela hranu bez šećera. Ali kada su roditelji gledali svoju djecu koja su se igrala poslije, oni koji su mislili da su njihova djeca u grupi koja je jela šećer, ocijenili su njihovo ponašanje kao hiperaktivno.
Prema studiji na univezitetu u UK, potvrđeno je da su pola sata nakon šećernog napitka djeca od 9-11 godina mogla se mogla bolje skoncentrisati na zadatak i zabilježila su bolje rezultate u testu memorije. Ali bez obzira na ovo, nemojte djeci davati šećer, jer bolji rezultati neće trajati dugo. Jela bez šećera pomažu tijelu da se održi konstantna nabavka glukoze, a to mozgu bolje prija.
Ono što roditelji trebaju znati je da djeca koja jedu slatko na nekoj zabavi su samo bolje fokusirana na zabavu.