Odluka o rastavi braka u većini slučajeva nije nimalo jednostavna, a pogotovo je komplicirana kada su u sve uključena i djeca.
Psiholozi tvrde da je djetetu doživjeti da se njegovi roditelji rastaju jedna od najtraumatičnijih stvari u životu. Mladi um koji je tek naučio o ljubavi, emocijama i privrženosti teško se nosi s konceptom odvajanja, donosi India Times.
Iznenadan nedostatak kontakta i komunikacije s roditeljem, nagla zatvorenost, primjećivanje ljutnje ili hladnoće između roditelja, doživljavanje boli samohranog roditelja – to su samo neke od negativnih posljedica razvoda s kojima se dijete suočava i vrlo često se o tim stvarima ne razgovara niti se o njima vodi računa.
Stručnjaci kažu da djeca često počinju bolje doživljavati emocije nakon treće godine. Obično nakon te dobi dijete razvija bolje kognitivne sposobnosti. Ako je dijete tada izloženo stalnim raspravama, žučnim svađama i verbalnom ili fizičkom zlostavljanju, to na njega ostavlja negativne posljedice. Kada zapravo djeci najteže pada vijest o rastavi braka roditelja? Psiholozi imaju odgovor.
Iako emocionalne traume poput razvoda utječu na djecu svih dobi, mnogo je veći utjecaj kada je dijete staro između tri i 15 godina.
- Kad dijete uđe u pubertet, postoji više mogućnosti za prihvaćanje ili razumijevanje razvoda roditelja – kaže dječiji psiholog Scott Carroll.
Mnogi ljudi vjeruju da se jako malo dijete možda ničega ne sjeća, ali to je pogrešna pretpostavka. Dijete u dobi od tri do pet godina može si postaviti nekoliko pitanja kada ne vidi jednog od svojih roditelja u blizini. U odsutnosti roditelja dijete razmišlja zašto je roditelj otišao, je li bilo previše nestašno i je li to njegova krivica.
Dob od šest do 12 godina pa sve do puberteta najvažnija je dob za djecu čiji su se roditelji razveli. Tada djeca počinju postavljati pitanja o svemu. Ovo doba budi znatiželju, ali i najteže pada većini djece. Pitanja koja malo dijete ne zna postaviti djeca ove dobne skupine postavljaju naglas. Vrlo često i djeca u ovoj dobi postaju dio svađe koja se događa između roditelja, a ponekad se preko djece vode i određena prepucavanja ili ”natjecanja” između roditelja, što je itekako opasno za emocionalno stanje djeteta, upozoravaju psiholozi.
Izvor: hayat.ba