I bebama je vruće kada se temperature krenu penjati. Prirodni materijali i lagane tkanine spas su od vrućina i UV zraka.
Je li ovaj bodi dovoljan? Treba li beba još i čarapice? Koliko slojeva odjeće je premalo, a koliko previše? – pitanja su koja muče mame diljem svijeta kada se temperature na termometru počinju penjati.
Naravno, svaka mama se brine da njezinoj bebi nije hladno pa često pretjera s odijevanjem.
I mališanima je vruće tijekom ljeta. I njihove se nožice znoje u čarapama, pa nemojte pretjerivati.
Kako odabrati bebinu odjeću?
Najbitniji faktor kod biranja odjeće za vašu bebu je temperatura.
Vrlo je jednostavno – kada je vama vruće i vašoj bebi je vruće, no uvijek možete provjeriti i bebinu temperaturu na nožicama i ručicama.
Ako su hladne, dodajte čarapice i duge rukave, ako je beba topla, skinite višak kako ne bi došlo do crvenila i osipa od vrućine.
I bebama je, kao i odraslima udobnije u prirodnim tkaninama kao što je pamuk.
Ljeti zato birajte lagane pamučne bodije i hlačice tankog tkanja u kojima će koža vašeg mališana disati.
Naoružajte se bodijima kratkih i dugih rukava, hlačicama, vesticama, laganim pidžamicama i tetra pelenama od pamuka i spremni ste za borbu protiv vrućina.
Roditelji ponekad nisu sigurni kako odjenuti bebu za spavanje u ljetnim noćima.
Iako su ljetni dani vrući, unutrašnjost kuće često rashlađujemo pa se tijekom dana prostorija ohladi.
Kod spremanja bebe na spavanje vrijede ista pravila kao i danju – potrebno je pratiti bebinu temperaturu na rukama i stopalima.
Kod velikih vrućina, primjerice 30 stupnjeva Celzijevih vašoj bebi dovoljna je samo pelena.
Ako je temperatura do 25 stupnjeva, dodajte i bodi kratkih rukava, a ako je temperatura niža od 25 stupnjeva, bebi obucite kratku pidžamu ili bodi kratkih rukava te kratke hlačice i čarapice.
Sve je u slojevima
Prilikom dana temperature mogu varirati. Ako izlazite iz kuće, ubacite u torbu za presvlačenje nekoliko dodatnih odjevnih predmeta.
Dodatni par čarapica, bodi dugih rukava, kapica, vestica pa čak i jaknica mogu neočekivano dobro doći tijekom šetnje parkom.
Bebe do šest mjeseci starosti nemaju tako dobro razvijen sustav tjelesnog hlađenja, no osjećaju promjene u temperaturi tako da ih mame rado odijevaju slojevito pa slojeve po potrebi dodaju ili skidaju.
Dodaci za zaokruženu kombinaciju
Nemojte zaboraviti ni obavezan ljetni modni dodatak za bebe – pamučni šeširić širokog oboda koji osim što preslatko izgleda, štiti osjetljivu dječju kožu od štetnih UV zraka.
Šeširić je obavezan za male bebe jer stručnjaci ne preporučuju korištenje krema sa SPF-om za bebe mlađe od šest mjeseci.
Osim odjeće, od jakog sunca bebu možete štititi i na druge načine.
Prekrivanje kolica dekicama, ručnicima pa čak i tetra pelenama treba izbjegavati jer nema dovoljno svježeg zraka pa je temperatura u kolicima još viša.
Pomični suncobran ili pokrivalo koje dolazi s kolicima bit će dovoljni da dijete bude zaštićeno od sunca.
Posljednje, ali nimalo manje važno pravilo jest izbjegavanje šetnji po direktnom suncu.
Nemojte izlaziti iz kuće sredinom dana kada je UV zračenje najjače.
Ako baš morate izvesti bebu kada je jako vruće, potražite hlad i pripremite puno vode kako beba ne bi dehidrirala.
Izvor: bebimil.hr