Mnogim ženama koje imaju problema sa plodnošću se propisuje Clomifen koji povećava vjerovatnoću ovulacije. Radi se o najčešće korištenom lijeku za plodnosti, koji se koristi u medicini već 30 godina.
Ko može imati koristi od ovog lijeka?
Žene koje imaju neredovnu ovulaciju ili policistične jajnike. Clomifen se koristi i u slučajevima kada ne postoji objašnjenje za neplodnost ili kada uzročnik nije pronađen.
Kako funkcioniše?
Aktivni sastojak Clomifena je clomifencitrat koji je antiestrogeni lijek koji se uzima u formi pilule. Djeluje tako što povećava nivo dva hormona koja stimulišu jajnike, a istovremeno podstiču oslobađanje jajne ćelije. Ovaj lijek stimuliše ovulaciju tako što najprije stimuliše hormone u mozgu da proizvedu jednu ili više folikula .
Ovaj način nosi sa sobom i određene rizike kao što je višebrojna trudnoća (blizanci, trojke..)
Koliko traje tretman?
Počinjete uzimati Clomifen najčešće trći do peti dan Vašeg ciklusa i uzimate ga oko pet dana. Po pravilu ovulaciju imate pet do šest dana nakon zadnje pilule. Vaš ginekolog će ultrazvučno provjeriti da li su jajnici pripremili folikulu i koliko folikula se pojavilo te kakva je njihova spremnost za oplodnju. Većina žena prolazi maksimalno tri do šest ciklusa ovog lijeka: nekada je dovoljno piti samo jedan do dva mjeseca kako biste uspostavili normalnu ovulaciju. Ako se nakon šest mjeseci ispostavi da ova terapija nema uspjeha, onda će Vaš ljekar pristupiti drugim mogućnostima.
Ako imate policistične jajnike, onda se može desiti da Vam ovaj tretman i ne pomogne jer 15 do 40% žena sa PCOS je imuno na ovaj lijek. To je češći slučaj kod žena čiji BMI (indeks tjelesne težine) je veći od 25. Čak i najmanji gubitak težine od nekih 5% može pomoći da se poboljša šansa za ovulaciju.
Clomifen se može koristiti i prije podvrgavanja vantjelesnoj oplodnji kako bi se podstakla proizvodnja više jajnih ćelija. Clomifen može pomoći i muškarcima kod hormonalnog disbalansa, malog broja spremija, loše kvalitete spreme ili pokretljivosti.
Nuspojave?
Postoje brojni manji neželjeni efekti kao npr. promjena raspoloženja, lagano oticanje jajnika, bolovi u stomaku, osjetljive grudi, nesanica, mučnina, glavobolja, umor, razdražljivost, depresija, dobijanje na težini i u rijetkim slučajevima ciste na jajnicima.
Kolike su šanse da uspije?
Većinu parova interesuje statistika. Lijekovi koji stimuliraju ovulaciju su prilično uspješni: preko 70% žena ima ovulaciju i to većina njih u roku jedan do tri mjeseca nakon tretmana. Od tih žena 15 do 50% zatrudne.
origin : beylikdüzü escortlar