Film Pretty Woman odavno je postao više od romantične komedije i prerastao u kulturni fenomen koji je ostavio trajan trag u filmskoj industriji i popularnoj kulturi. Njegov utjecaj proteže se kroz različite aspekte, od mode i glazbe do društvenih rasprava i filmskih trendova. Kao prvo, film je redefinirao žanr romantične komedije, spajajući elemente bajke s modernom pričom o ljubavi i društvenoj pokretljivosti. Kemija između Julije Roberts i Richarda Gerea bila je zarazna, njihove izvedbe ikonične, a uloga Vivian Ward lansirala je Juliju Roberts u zvijezde, učvrstivši njezin status jedne od najpopularnijih i najslavnijih glumica svog vremena.
Kultni film Pretty Woman je sinonim za stil, skandal i neizgovorene istine
Film Pretty Woman imao je neosporan utjecaj na karijere Julije Roberts i Richarda Gerea, transformirajući ih u globalne superzvijezde.
Za Juliju Roberts, uloga Vivian Ward bila je prekretnica koja ju je katapultirala u sam vrh filmske industrije. Prije Pretty Woman, bila je talentirana glumica u usponu, no film joj je donio nevjerojatnu popularnost i priznanje. Njezina karizma, šarm i nevjerojatna kemija s Richardom Gereom osvojili su publiku diljem svijeta, a uloga joj je donijela nagradu Golden Globes i nominaciju za Oscara. Postala je simbol ljepote, stila i snažne ženske figure, a njezina popularnost nije izblijedjela ni desetljećima kasnije. Nakon filma Pretty Woman, Julia Roberts je nastavila nizati uspješne uloge u filmovima poput Erin Brockovich, Notting Hill i Ocean’s Eleven, kojima si je osigurala neospornu dugovječnost u industriji.
Richard Gere, već etablirani glumac, doživio je ponovno oživljavanje karijere s Pretty Woman. Film mu je donio novu razinu popularnosti i komercijalnog uspjeha, a uloga šarmantnog i bogatog Edwarda Lewisa privukla je novu generaciju obožavatelja. Pretty Woman je bio jedan od najvećih hitova 1990. godine, nakon kojeg je Gere postao traženi glumac za romantične uloge. Poznato nam je i da je ovaj filmski naslov također potaknuo društvene rasprave o klasnim razlikama, prostituciji i društvenoj pokretljivosti. Iako je film kritiziran zbog svog “bajkovitog” prikaza spomenutih tema, ne može se poreći da je otvorio dijalog o važnim pitanjima.
35 godina kultnog filma
Trideset i pet godina. Toliko je prošlo otkako je Pretty Woman osvojila naša srca, definirajući eru i postavljajući standarde za romantične komedije. No, iza blještavih osmijeha Julije Roberts i šarmantnog Richarda Gerea, krije se priča koja je daleko od bajkovite.
Originalno zamišljen kao mračna drama pod naslovom $3000, film je trebao biti sirov prikaz života na rubu, s Vivian kao ovisnicom i Edwardom koji je ostavlja na ulici. No, Disney je imao druge planove. Pretvorili su ga u modernu Pepeljugu, s dozom holivudskog sjaja i sretnim završetkom.
Julija Roberts, tada mlada nada, umalo je izgubila ulogu od mlađih kolegica, dok su za Edwarda razmatrani Al Pacino, Sean Connery i Burt Reynolds. No, sudbina je htjela da se Roberts i Gere spoje na velikom platnu, stvarajući legendarnu kemiju.
A sve one kultne scene? Scena s ogrlicom, gdje Edward slučajno zatvori kutiju na Vivianinoj ruci, bila je improvizacija Richarda Gerea. Ogrlica, vrijedna 250.000 dolara, bila je prava, s naoružanim čuvarom na setu. Scena s pužem u restoranu, koja se ponovila u filmu Princess Diaries s Anne Hathaway u glavnoj ulozi, djelo je redatelja Garryja Marshalla (koji je režirao oba filma). I, naravno, spomenuta crvena haljina? Skoro je bila crna, no srećom, kostimografkinja je imala viziju.
Iako su ljubavne scene snimljene s Julijom Roberts, na posteru je njezina glava fotošopirana na tijelo druge glumice. Jer, čak i u bajkama, postoje granice.
Originalni kraj filma bio je daleko od sretnog. Vivian se vraća kući i nalazi svoju cimericu mrtvu od predoziranja. No, Disney je htio sretan kraj, i – dobili smo ga.