Krvni pritisak se u trudnoći treba redovno pratiti. Sve što je nerođenom djetetu potrebno za razvoj ono uzima preko placente (posteljice) iz krvi majke. Da li taj izvor radi optimalno, može nam pokazati i vrijednost krvnog pritiska majke.
U prva tri mjeseca, kroz hormone koji održavaju trudnoću se skoro kod svih trudnica snizi krvni pritisak, to je prednost trudnicama, jer je u trudnoći krvni pritisak često povećan.
Žene, koje su i prije trudnoće imale nizak krvni pritisak, sad se osjećaju još umornije. Kod svakog preventivnog pregleda babica ili liječnik će vam izmjeriti krvni pritisak.
Kod žena koje imaju problematičan krvni pritisak, liječnik će provjeravati da li je beba dovoljno opskrbljena hranjivim materijama i da li se normalno razvija. Ukoliko krvni pritisak bude ispod granice ili ako se povisi više od dozvoljenih granica, lijekovi će biti neizbježni. Visok pritisak može biti i simptom bolesti koja se javlja samo u trudnoći, a koju danas nazivamo preeklampsija, koja je posljedica tzv. EPH-gestoza u kojima su udruženi simptomi: E-edem, P-proteinurija, H-hipertonija (visok krvni pritisak). Trudnice sa preeklampsijom moraju biti liječene u zdravstvenim ustanovama, jer postoji opasnost od prijevremenog poroda. Često će vam već pomoći ležanje, mir, i ishrana bogata bjelančevinama. U teškim slučajevima mora se hitno dovršiti porod.
Ukoliko primjetite da vam je vaš krvni pritisak viši nego obično obavezno se javite svom ginekologu.
Izvor: bhmama.org