Većina roditelja je svjesna važnosti UV-zaštite i zbog toga forsiraju da djeca budu u hladu, da nose laganu odjeću, šeširiće i da su namazani zaštitnom kremom. Ali mnogi su također i štedljivi kada je u pitanju nanošenje iste: [quote]Kreme za sunčanje se moraju uvijek nanositi u debljem sloju jer “samo tada se može zaista postići zaštitno dejstvo koje je obećano na pakiranju”. [/quote]Zaštitni faktor se izračunava na količini od dva miligrama nanešene kreme po kvadratnom centimetru površine kože. Što znači da je za jedno dvogodišnje dijete potrebna otprilike jedna kašika kreme za sunce, a za odraslu osobu četiri kašike. Ono što je još važno: djeca se moraju pravovremeno namazati i to pola sata prije boravka na suncu.
Zašitini faktor se za bebe i djecu bira u ovisnosti od tipa kože ali svakako treba da bude jako visok, minimalno 30. Kreme moraju biti otporne na vodu i moraju se redovno mijenjati kako bi zaštita stvarno djelovala.
Svakako pripazite da kreme ne sadrže alergene sastojke, a za djecu koja imaju jako osjetljivu kožu, birajte specijalne baby kreme za sunce koje imaju senzitivnu recepturu, bez konzervansa i parfema.
Bez obzira na sve, dermatolozi uvijek savjetuju da djeca mlađa od godinu dana ne bi trebala nikako da se izlažu direktno suncu.