Prim. Doc dr med sc Mahira Jahić, specijalista ginekologije i akušerstva za Vas donosi česta pitanja i naravno odgovore iz ginekoloske ordinacije.
Željena trudnoća je jedno od najljepših razdoblja u životu žene i sa sobom nosi nova iskustva ali i izazove. Rađanje djeteta predstavlja najveći dar žene čovječanstvu, te se stoga trudnoći treba pristupiti veoma ozbiljno i odgovorno. Kada žena postane trudna, njen organizam se počinje mjenjati.Trudnoća jeste čin sreće ali to je period u životu žene kada se mogu češće javiti neka oboljenja i patološka stanja koja ne vrijeme treba prevenirati i otkriti. Grlić materice, u trudnoći može često biti izložen patološkim promjenama.
Karcinom grlića materice je najčešća ginekološka maligna bolest koja se javlja u trudnoći. Učestalost karcinoma grlića materice u trudnoći iznosi 1 na 1200 do 10 000 trudnica. Kada su u pitanju premaligne lezije učestalost cervikalnih intraepitelnih lezija (CIN) je ista kod trudnica kao i kod žena koje nisu u drugom stanju. CIN se dijagnostikuje u prosjeku kod 1,3 na 1000 trudnoća. Prosječna starost trudnica sa karcinomom grlića materice iznosi 35,5 godina, dok prosječna starosna dob trudnica sa prekanceroznom lezijom (CIN I, CIN II, CIN III) iznosi 27,4 godine.
Kontrolnim pregledima u trudnoći sa kolposkopskim pregledom i PAPA testom, mogu se na vrijeme otkriti promjene na grliću materice te na osnovu tih nalaza, isključiti postojanje karcinoma grlića materice i prekanceroznih stanja.
Nažalost, kod nas još uvijek, trudnoća je za određeni broj žena jedini period kada se javljaju na ginekološki pregled, pa predstavlja pravo vrijeme kada se može uzeti PAPA test i učiniti kolposkopski pregled grlića materice. To je jedinstvena prilika kod ovih žena za ranu dijagnozu karcinoma grlića materice i preinvazivnih lezija.
Nijedna žena ne bi trebala da prođe kroz trudnoću bez najmanje jednog kolposkopskog i PAPA pregleda. Ako je od predhodnog PAPA testa prošlo više od godinu dana, treba ga obavezno uraditi. Ukoliko predhodni PAPA test nije bio uredan, treba ga obavezno kontrolisati u trudnoći.
Normalna trudnoća nije kontraindikacija za uzimanje cervikalnog brisa niti za kolposkopski pregled.
Kolposkopski pregled i PAPA test u trudnoći, posebno treba učiniti ukoliko je;
1. Izmjenjen grlić materice koji se vidi pregledom,
2. Prisutno krvarenje koje se ne može objasniti a pojavljuje se tokom trudnoće,
3. Pozitivan citološki bris (PAPA test) kod trudnice
4. Prisutna HPV lezija (lezija izazvana Humanim Papiloma virusom).
Svrha kolposkopskog pregleda i PAPA testa u trudnoći jeste isključiti karcinom grlića materice. Kolposkopski pregled i PAPA test bi trebalo uraditi najkasnije do 30. nedjelje trudnoće, jer kako trudnoća napreduje pristup grliću je znatno teži, a posebno u kasnijoj trudnoći.
Za GuGu.ba portal piše:
Doc. dr. med.sci. Mahira Jahić