Hladan zrak umjesto vode i toplote
UNUTRA:
Element prvih devet mjeseci – voda. Beba osjeća lagani otpor tekućine, leži kao na vodenom jastuku, skoro kao u bestežinskom stanju, u prostoriji u kojoj je uvijek 37 stepeni, bez obzira da li šetate po zimi ili ležite na sunčanoj plaži.
VANI:
Beba dolazi na svijet i po prvi put osjeća zrak na koži. Zamislite se kako nakon dugog plivanja u toploj vodi dolazite na kopno. Nekako tako se osjeća i beba, nestaje topli omot. Zato se bebe umotavaju u tople prekrivače nakon poroda. Treba im oko sat vremena da se naviknu na zrak na koži.
Zvuk i tišina umjesto spoja zvukova i ljuljanja
UNUTRA:
Sluh bebe u stomaku je razvijen od oko 20. sedmice trudnoće. U stomaku beba sluša razne zvukove, od šuma krvi kroz krvne sudove, vode u stomaku i crijevima, otkucaja srca…čak i kada spavaju bebe se ljuljaju, osjećaju vaš puls, kada se recimo penjete stepenicama, šetate.
VANI:
Kada izađu iz stomaka, dođu na svijet, novorođenčad osjećaju buku. Pored buke doživljavaju po prvi put i stvarnu tišinu. Glasovi, lupanje vratima – sve to beba čuje ali i naglu tišinu. Sve ovo može bebu da uplaši i zbog toga bebe uživaju da spavaju na trbuhu mame i da slušaju poznate otkucaje srca. Bebama je draža porodična buka nego da spavaju same u zamračenoj sobi. Zato drage mame ne mislite da je beba stalno gladna jer želi biti stalno na dojci i tako spavati. Beba želi samo vašu blizinu jer su tu svi poznati zvukovi i tu se najbolje osjeća.
Glad umjesto stalnog snadbjevanja
UNUTRA:
U majčinoj utrobi beba je ravnomjerna snadbjevena, tek krajem trudnoće želudac uči kada je pun, a kad prazan. Beba pije plodovu vodu i izbacuje je ali joj je glad nepoznanica. Čak i kada spava uzima šta joj treba.
VANI:
Odmah nakon poroda se beba osjeća kao sportista nakon velikog napora. U početku joj treba odmor i ne odmah jelo ali uprkos tome je važno da se još u porođajnoj sali beba stavi na grudi. U prvim satima je potreba za sisanjem beba vrlo izražena jer mora osjetiti da je mama tu koja će me i dalje hraniti.
Dodirivanje
UNUTRA:
Čulo dodira se razvija već u 16. sedmici trudnoće. Beba osjeća kada malenim ručicama dodirne vodenjak, kada joj koljena udare od zid maternice. Od 20 sedmice su bebine ruke često u ustima ili na obrazima. Koliko god da je beba u vašoj utrobi povezana sa vama, njena koža je netaknuta od vanjskih utjecaja.
VANI:
Nikada nećete zaboraviti kakav je osjećaj po prvi put pomilovati bebu i mnoge babice su uvjerene da i beba ne zaboravlja taj trenutak. Zbog toga milujte svoju bebu što više, tako da beba upamti dodire svoje mame!
Udahnuti zrak umjesto kisika
UNUTRA:
Ne samo hrana, nego i kisik dolazi neprestano kroz pupčanu vrpcu do vaše bebe. Beba u stomaku ne poznaje potrebu za disanjem, krv novorođenčeta je uvijek skoro jednako snadbjevena kisikom.
VANI:
Čim glavica izađe, nos i usta se oslobode, beba po prvi put udahne zrak. U tom trenutku se otvore pluća i od tog trenutka dovode kisik u krv. Ravnomjereno disanje je nauka, koju beba mora da nauči i da vježba.
Veliki prostor umjesto uskog
UNUTRA:
Skvrčene nogice, položaj kao u jajetu, svuda okolo kontakt sa tijelom, toplina.
VANI:
Kada dođe na svijet, beba odjednom ima puno prostora oko sebe, širi rukice i nigdje ne udara. Oko glave prostor, noge širi i ne udara nigdje…ta sloboda može malo bebu i da iritira. Zbog toga je najmirnija kada je čvrsto držite u naručju. Neke bebe smiruju i tanke kapice na glavi, ne samo zbog topline, nego i zato jer im treba neki oslonac.
Nadamo se da smo vam pomogli da shvatite zašto bebe žele stalnu prisutnost svojih roditelja, zašto žele biti nošene, mažene i osjetiti dodir mame. Nadamo se da ćete lakše objasniti svekrvama, punicama i dobronamjernim komšinicama da je to vaše dijete i da treba da se “nauči” na vas i vaše ruke, a ne na nečije druge ili hladne krevetiće 🙂