Prvih mjesec dana bebe love ritam, hrane se na zahtjev, odnosno kada požele – bez obzira sišu li majčino mlijeko ili se hrane na bočicu.
Beba je stigla! Vaša je, i najljepša na svijetu… Ima majušne ručice i nožice, sva je meka i mirisna. No, beba je beba pa i plače, a svaki put kad vam se javi uzimate je k sebi i pitate se je li gladna. Nudite joj dojku ili bočicu.
I tako vam se, nekoliko desetaka puta na dan, po glavi vrte pitanja: Je li moja beba gladna? Koliko ona zapravo mora jesti?
Koliko mlijeka treba dojenim bebama i koliko često jedu?
Dojenje je najbolji način hranjenja bebe i nosi niz prednosti, a među njima je i to što se mame koje doje ne brinu toliko oko količina popijenog mlijeka.
Bebama koje sišu hrana je uvijek pripremljena i spremna u bilo koje doba dana i noći, a obrok traje onoliko koliko one žele. Količina mlijeka koju dojene bebe popiju uvijek je dovoljna, a mame ne znaju koliko je to količinski. Ako je beba zadovoljna, to je očiti znak sitosti.
Iako se nekim mamama čini da novorođenče stalno sisa, u prosjeku, tek rođene bebe hrane se 8 do 12 puta na dan.
Koliko mlijeka mora jesti beba hranjena mliječnim pripravkom?
Roditelji koji bebe hrane mliječnim pripravkom više moraju razmišljati o hranjenju i imaju više opreme za hranjenje, ali i pitanja o hranjenju. Najčešće je: Kada hraniti malu bebu?
No, baš kao dojene bebe i bebe hranjene adaptiranim mlijekom u prvim se danima hrane na zahtjev. To jest, bočica se bebi daje kada je beba traži, kada je gladna. U prvih mjesec dana samo treba osluškivati svoju bebu. Ritam hranjenja za koji ste možda čuli, svaka dva do tri sata, javit će se tijekom idućih nekoliko tjedana.
Beba već s mjesec dana pamti raspored hranjenja pa očekuje hranu u isto vrijeme! To su ljudski instinkti stari tisućama godina. Kada hranite bebu na bočicu morate imati na umu dvije važne stvari:
- Niti jedna beba nije ista! Nekim bebama trebat će manje, a drugima više mlijeka da se zasite.
- Slijedite upute proizvođača o pripremi mliječnog pripravka.
Količine mlijeka po obroku, baš kao što smo i napisali, drugačije su za svaku bebu.
No postoje i neki prosjeci pojedenog mlijeka u obroku u koje se beba može, ali i ne mora uklopiti:
- Tijekom prva dva tjedna novorođenče po obroku pojede od 30 do 70 mililitara mlijeka, a hrani se na zahtjev (u prosjeku 7-8 puta na dan).
- Tijekom prvog mjeseca beba po obroku treba do 100 mililitara mlijeka, 5-7 puta na dan.
- Bebi od 2 mjeseca potrebno je oko 135 mililitara, 5-6 puta na dan.
- U dobi između 3. i 4. mjeseca beba može popiti do 170 mililitara mliječnog pripravka po obroku 5 puta na dan.
- S 5 mjeseci beba treba do 200 mililitara mlijeka raspoređenih u 4–5 obroka.
- Nakon 5. mjeseca, ako je beba hranjena samo mlijekom popiti će po obroku 235 mililitara mlijeka i do 4 puta dnevno, a količina se može smanjivati uvođenjem dohrane.
- U razdoblju između 6 i 12 mjeseci dnevna količina mlijeka obično se raspoređuje u 2–3 obroka, i uz drugu hranu po obroku djetetu je dovoljno oko 170 mililitara.
- Nakon godinu dana do druge godine preporučuje se dnevna količina od 400 do 600 mililitara mlijeka i mliječnih proizvoda.
Ti prosjeci obično su navedeni na ambalaži mliječnog pripravka i mnogi roditelji žele ih se točno pridržavati. No, navedene količine predstavljaju prosjeke, a s obzirom da svaka beba ima drugačije prehrambene potrebe ovisno o svojoj porođajnoj masi, napredovanju i dnevnom ritmu, to neka vam budu samo početne smjernice. Vaša beba odredit će ostalo.
Kako hraniti bebu na bočicu?
Hranjenje na bočicu treba slijediti nekoliko pravila:
- mliječni pripravak uvijek pripremite prema uputama proizvođača, strogo se pridržavajući pravila da na jednu mjericu Bebimila dodate 30 ml prokuhane vode
- uvijek pripremite svježe mlijeko
- ne koristite ostatke pripremljenog mlijeka i ne zagrijavajte ih
- bebi ne gurajte bočicu u usta ako se već nahranila, bez obzira na to što nije pojela predviđenu količinu
- bočicu i sve njene dijelove operite i sterilizirajte nakon korištenja
- ne hranite bebu u ležećem položaju (kada beba leži na ravnom) zbog opasnosti od gušenja
- nikada pri hranjenju ne ostavljajte bebu bez nadzora
- ne ostavljajte bočicu u ustima bebe nakon što je zaspala
Bilo da svoju bebu dojite ili hranite bočicom, razvit ćete poseban oblik međusobne povezanosti i privrženosti.
U prvih mjesec dana uz vas je i patronažna sestra, a kasnije sva pitanja vezano uz prehranu bebe možete postaviti i pedijatru.
Izvor:bebimil.hr