U sobi vašeg djeteta uvijek je nered? Razbacane igračke, odjeća, DVD-ovi pokrivaju svaki slobodni centimetar poda i prostorijom se teško kretati?
Postoji nekoliko načina da u kratko vrijeme stvorite efikasan sistem organizacije predmeta i igračaka u sobi vašeg djeteta, a uz to ga i naučite novim organizacijskim sposobnostima.
Uvijek gledajte stvari iz perspektive djeteta
Mnogo će vam stvari biti jasnije kada sobu, namještaj, igračke djeteta pogledate iz njegove perspektive. Dijete je niže od odraslog čovjeka zato i stvari promatra sa nižeg gledišta.
Zato preporučujemo da igračke s kojima se dijete najčešće igra stavite na niže police i ormariće. Možete ih staviti i na pod, u zanimljive košare i kutije, kako bi ih dijete moglo lako dohvatiti.
Pripazite, jer se tradicionalne kutije s igračkama većinom pretvore u džunglu nasumično ubačenih dijelova igračaka. Bolje je nabaviti više manjih kutija ili košara u koje će se igračke moći tematski razvrstati. Razne modele košara možete čak i pričvrstiti na razne visine na zid. Osim što izgledaju simpatično, iznimno su korisne!
Ormar prilagodite visini vašeg djeteta
Više površine, do kojih dijete teže dolazi, neka budu za rijetko korištene predmete. Starija djeca mogu iskoristiti gornje police pri pohrani nekih predmeta koje ne koriste često. Koristite kutije od cipela i pri tom napišite što je u svakoj kutiji.
Općenito, namještaj za odrasle i odrasli način organizacije stvari nije kompatibilan s dječijim potrebama. Male ruke će imati problema pri otvaranju i zatvaranju određenih ladica jer postoji opasnost da će dijete pričepiti prst.
Ključ uspješne organizacije je pronalazak rješenja koja odgovaraju djetetu. Ukoliko imate malu djecu, uklonite vrata svih ormara. Koristite niske, otvorene ormariće za igračke i plastične košare za pohranu čarapa i donjeg rublja. Ormar prilagodite visini vašeg djeteta tako što ćete nabaviti specijalizirane vješalice i sniziti police u njemu. Ako radite na promjenama već postojećeg ormara imajte na umu da će dijete brzo odrasti, pa pokušajte promjene napraviti tako da se kasnije mogu vratiti na normalnu veličinu i visinu.
Stvorite ‘knjižnicu za igračke’
Uzmite veliku plastičnu kutiju ili čak običnu vreću za smeće, zajedno s djetetom odlučite koje će igračke ići u nju. Neka dijete izabere suvišne igračke, one koje ga toliko ne zanimaju ili su mu pomalo dosadile. Zatim spremite kutiju negdje drugdje na nekoliko tjedana ili mjeseci.
Kad procijenite da je vrijeme za promjenu, donesite kutiju i s djetetom zamijenite igračke u njoj s onima koje su bile u sobi – tako će stare igračke dobiti novu svježinu i iznova zainteresirati vaše dijete, a soba neće biti krcata!
Razvrstaj, pohrani, pojednostavi
Odredite mjesto za svaku vrstu igrački. Manje igračke dijete može spremati u kutiju za cipele, ormarići mogu služiti za stripove, videoigre i CD-e, a veće police za plišane životinje, kamione i slično. Pri tome kod svakog predviđenog ‘odlagališta’ igračaka stavite naljepnicu kako bi se dijete lakše snašlo pri spremanju.
To je izvrsna metoda jer poboljšava vještinu čitanja kod starije djece, a mlađoj uvijek umjesto riječi možete staviti sličice ili simbole koje dogovorite. Time se spremanje pretvara u zabavnu igru gdje dijete vraća sve igračke na njima namijenjena mjesta.
Na kraju…
Uključite dijete u proces, jer škrgutanje zubima i prijetnje kaznama neće riješiti korijen problema. Važno je naučiti dijete organizacijskim vještinama i metodama održavanja. Djeca će bolje shvatiti logiku iza vaših pravila ako su uključena u njihovo stvaranje.
Stoga, sagledajte organizaciju igračaka kao važno iskustvo za dijete, a vi se postavite kao organizacijski savjetnik. Istaknite što je dobro, što ne, a što može uzrokovati probleme. Neka vam uvijek bude jasno zašto vaše dijete želi neki određeni način organizacije i ne zaboravite ga za dobre ideje pohvaliti.
Izvor: www.enterijer.ba