Razgovarajte što više i češće sa svojim mališanom. Koristite prilike za razgovor u četiri oka. Ako istovremeno čitate svom mlađem i starijem djetetu onda vašem mlađem djetetu ne ponavljate dovoljno koliko bi mu trebalo. Zato je bolje ako sami razgovarate ili čitate mlađem djetetu.
Gledajte ga uvijek direktno u oči kada govorite jer tada može da posmatra vašu mimiku i gestiku. Pokažite vašem djetetu šta mislite, tako što ćete objašnjavati ono što činite: kada skidate djetetu majicu, onda pri tome recite npr:“Sada skidamo majicu!“, a nakon toga:“A sada oblačimo cipelice.“
Pokažite vašem djetetu šta osjećate tako što ćete vaš izraz lica prilagoditi onom što osjećate. Maleni ne razumiju ironiju zato ih ne možete zagrliti i reći „Moje strašno čudovište!“ jer svojim licem i pokretom govorite „Moje milo zlato!“ pa ga na taj način možete zbuniti.Vaše dijete ne može svaku riječ koju izgovorite poznavati ali bitno je da razmije generalno značenje.
Kada npr. kuhate i postavljate stol i uzmete dijete za ruku i kažete mu „Ručak je gotov“, ono će možda razumjeti da je ručak spreman i da treba doći za stol – iako možda ne zna reći „ručak“ ili „gotovo“ ali stalnim ponavljanjem kroz korisne situacije uči značenje pojedinih riječi.Dopustite vašem djetetu – kroz način kako govorite- da učestvuje u vašim osjećajima i oduševljenju. Dopustite da vam glas zvuči živopisno i emocionalno jer kroz to ćete probuditi pažnju svoh djeteta i ono će htjeti saznati šta u tom momentu govorite.