Jednostavan odgovor: Sve dok pupak ne zacijeli, bebu ne smijete kupati. Za ovo vrijeme dovoljna je svakodnevna njega tijela toplom vodom i mekanom spužvicom. Primjetite li crvenilo ili vlaženje u području pupka, potražite pomoć pedijatra. Vaša beba spremna je za kupanje tek kada na pupku više nema krastice. Tada možete biti sigurni da je sve dobro zacijelilo.
Ne zaboravite: Nakon što zacijeli pupak Vaše bebe izgleda, što je normalno, kao nabor na koži. Kao u svakom naboru kože, tako se i u ovom može skupljati nečistoća. Zato ne zaboravite brižljivo očistiti svaki, pa i ovaj nabor na koži Vaše bebe – čistom vodom i nježnom krpicom, po potrebi i mekanim štapićima od vate.
Tosama to.to set za njegu pupka
Komplet za njegu pupka to.to je proizvod namijenjen za njegu pupka kod novorođenčadi. Svi proizvodi u kompletu su sterilni i potpuno primjereni za direktan kontakt s pupčanom ranom, dok ona ne zacijeli. Proizvodi su izrađeni od prirodnih materijala i dermatološki su testirani.
Kako često kupati bebu?
Kupanje bebe nije obavezno, sve dok obavljate svakodnevno pranje bebe. Brćkanje za bebu nije jedini užitak, već i daljnji ritual, kao što je masaža mirisnih krema, previjanje i oblačenje, te sjajna prilika za maženje i igru s mamom i tatom. U početku ćete svoju bebu kupati svaka dva dana ili tek jednom sedmično. Koža bebe veoma je osjetljiva i lako se isušuje. Stoga bi bebe i sasvim malu dječicu trebalo kupati čistom vodom, bez sapuna i šampona. Ako Vaše dijete ima izrazito suhu kožu preporuka glasi: u kupku za bebu (čista voda) dodati jednu kašičicu maslinovog ili bademovog ulja. Primjetite li crvenilo na koži Vaše bebe, pomoći će ako u vodu dodate malo pšeničnih mekinja. U slučaju da Vaš mališan ima posebne probleme s kožom, trebate konsultovati pedijatra. U prvim mjesecima biće dovoljno kupanje u trajanju od tri do maksimalnih deset minuta.