Pravi momenat za prvu kupovinu cipelica je kada dijete počne da stoji sigurno na sopstevnim stopalima i kada napolju može da se kreće bez pomoći. Ipak je i tada bolje da cipelice nosi samo kada je napolju, a da u kući bude i dalje u čarapicama jer samo tada će osjećati tlo pod nogama i naučiti da drži ravnotežu.
Osim toga hodanje bez cipelica po kući će pomoći prirodnom razvoju stopala jer su kosti bebe još uvijek mekane i u slučaju da prerano počne sa nošenjem cipelica, to može da nanese štetu stopalima i da se eventualno deformišu. Kada ste sigurni da je Vaše dijete spremno za cipelice, birajte anatomske modele. Prilikom kupovine cipelica pazite na pravilnu dužinu i širinu istih. Po pitanju dužine cipelice moraju unutra biti duže za minimalno 12 mm, a maksimalno za 17 mm nego stopala.
Pritisak palcem neće ništa pomoći jer tada dijete automatski uvuče prstiće. Najbolje je napraviti papirni šablon stopala, tako što će dijete stati na papir i vi oko nogice povučete liniju prateći rubove.Taj šablon ponesete sa sobom u prodavnicu cipela i na miru odaberete pravi model. Svakako obratitte pažnju i na to da đon bude savitljiv, fleksibilan i da se ne kliže, te da je lagan. Zatvarač nije bitan, može biti rajferšlus, pertle, kopča, bitno je samo da dobro drži.