Kada dovedete bebu kući iz bolnice, bojte se svega. Šta ako beba prestane disati? Da li su svi na ulici i prije vozili ovako opasno?
Dakle, na kraju kada se riješite strahova i znate kako bebu održati živom, pitat ćete se šta trebate raditi s bebom. Ona gleda u prostor oko sebe, ne reaguje na igračke ispred svog lica.
Onda shvatite da ne trebate očekivati puno interakcije sa svojim novorođenčetom. Ali to ne znači da igranje sa bebom nije važno. Od prvog dana, vašu bebu interesuje šta se nalazi u okolini. U mozgu bebice se dešava mnogo, prave se konekcije, a informacije se sortiraju i kategoriziraju. Kako vaša beba raste, igranje je najvažnije za socijalni, emocionalni, fizički i kognitivni razvoj. Igranje vas zbližava sa djetetom.
Zapamtite, neke igre neće uspjeti iz prvog puta, ali ako se trudite dijete će primijetiti određenu igračku. Ponavljane je važno. Djetetova pažnja ovisi o godinama, temperamentnu i raspoloženju. Nekada će uživati u igri 20 minuta, ali često ćete morati promijeniti igru svakih 5 minuta. Znat ćete da li se vašoj bebi sviđa ako se bude smijala i gledala u vas.
Nekada se bebe prebrzo prestimuliraju. Ako počne plakati, ne očajavajte, promijenite aktivnosti npr. gledajte slike u knjizi, pjevajte pjesmu itd.
Imajte na umu da neka djeca ne reaguju na igre iako piše da su predviđena za njihov uzrast. Nemojte se prepasti da nešto nije uredu sa bebom. Vjerovatno je sve ok, jer djeca mogu u različitim stvarima biti dobri.