Nekada između petog i sedmog mjeseca, dolazi na red hranjenje čvrstom hranom i prvi susreti sa kašikom.
Za bebe je to veća promjena nego što to mame mogu sebi zamisliti. Potrebno je naučiti jednu sasvim novu tehniku jedenja, a ujedno i savladati utiske novih okusa, koji na početku često i iritiraju. S obzirom da svaka beba različito reaguje na nove okuse, neke će se brže, a neke sporije naviknuti na ovu promjenu.
Na početku bebe pljuju kašice, ne zato što im se ne sviđaju, nego što ne znaju da trebaju da je progutaju – nešto uzeti ustima sa kašike je za njih novo i teško im pada. Kada beba uporno izbacuje jezikom hranu iz usta, onda generalno možemo reći da je prerano za kašiku. Ovo je jasan znak da još uvijek ne može da koordinira pokrete jezika i da mora učiti.
Prije svega je teško dojenu djecu ubijediti da koriste novu tehniku ali svakako je potrebno imati strpljenja prilikom hranjenja. Znajući da i gladna i sita djeca ne vole eksperimente, najbolje je početi sa kašikom kod polusite bebe i sa tri kašičice (kako bi otkrili koja najviše odgovara, a preporuka stručnjaka je zaobljena plastična kašičica).
Još jedna napomena: nemojte očekivati da ćete uvođenjem krute hrane postići da beba duže spava ili da će biti sitija. Još uvijek je bebi (do godinu dana) najvažnija hrana majčino mlijeko, a na ovaj način samo uči i spoznaje nove okuse.