Kada se dijete požali na glavobolju, roditelji su odmah u panici, svjesni da ona može biti znak zaista ozbiljnih stanja. Ipak, većina glavobolja kod djece su bezopasne i prolazne. Pedijatar Nataša Jovanović, stalni saradnik portala DokTok, odgovara na vaša najčešća pitanja o glavoboljama kod mališana.
Da li su glavobolje kod djece opasne?
Glavobolje su čest razlog posjete pedijatrima, naročito u školskom uzrastu. Gotovo svako dijete se bar jednom požalilo na bol u glavi, a roditelj po pravilu prvo pomisli na najozbiljnije bolesti. Najčešća je akutna glavobolja u toku prehlade, gripa, upale grla i sinusa.
Tenziona glavobolja: Šta je to?
Neka djeca se žale na ponavljane glavobolje, koje traju mjesecima. Više od 50% takvih ima bezopasnu „tenzionu“ glavobolju. Nju djeca opisuju kao tup konstantan bol u cijeloj glavi „kao da je neka traka vezana oko glave i pritiska ih” ili „kao da imaju neki teret na glavi“. Tenzione glavobolje se javljaju obično postepeno, u popodnevnim i večernjim časovima nakon napornog dana, mogu da traju i po nekoliko dana. Najčešće ih izaziva napetost, neki vid stresa u porodici ili školi, umor i neispavanost, nedovoljno tečnosti. Tenzione glavobolje prolaze nakon što se dijete potpuno odmori ili naspava, a pomažu i aktivnosti koje relaksiraju: šetnja, vježbanje, muzika, druženje.
Migrene kod djece
Druga po učestalosti je migrena. Iako roditelji misle da djeca ne mogu imati migrenu, ona je vrlo česta u školskom uzrastu i češća je kod djece čije majke imaju migrenu. U razgovoru sa roditeljima dobijemo podatak da je dijete imalo iznenadna ponavljana povraćanja u predškolskom uzrastu (ciklično povraćanje) ili kratkotrajne vrtoglavice (benigni paroksizmalni vertigo) koje su spontano prošle polaskom u školu. I migrenu provocira neispavanost, fizički i psihički umor, ali i buka, jaki mirisi, jaka svetlost, promjena vremena, menstraulani ciklus, pa i određene namirnice (pića sa kofeinom, stari sirevi, čokolada).
Kako izgledaju migrene kod dkece?
Mlađa dkeca se žale da ih boli čelo i slkepoočnice obostrano, kazu da im „nešto lupka u glavi“ jer je bol pulsirajućeg karaktera, bježe od svjetlosti. Starija djeca uobičajeno imaju jednostranu glavobolju, oštru, probadajuću, uz mučninu i povraćanje. Bol traje po nekoliko sati, prija im ležanje u zamračenim tihim prostorijama. Migrenozne glavobolje se pogoršavaju i pri umjerenoj fizičkoj aktivnosti tipa šetnje ili penjanja uz stepenice. Često im prethode problemi sa vidom, pacijenti se žale da vide „cik-cak“ linijice ili bijele tačkice, ili im se zamuti polovina vidnog polja, i to im bude nagovještaj da će uslijediti glavobolja.
Migrene su jakog intenziteta i rijetko prolaze bez lijekova za bolove (paracetamol, ibuprofen), koje treba uzeti na samom početku glavobolje. Djeci se inicijalno savjetuju suplementi magnezijuma, vitamin B2, koenzim Q10, a ukoliko glavobolje postaju sve češće i ne prolaze na analgetike uključuje se i preventivna terapija antimigrenskim lijekovima.
Djeca će se žaliti na glavobolju i kad su prehlađena, osjećaće bol u predjelu čela i lica kada imaju upalu sinusa. Ako se žale na glavobolju pri žvakanju, provjeriti temporomandibularni zglob. Glavobolje se sreću i kod naprezanja očiju, kao i kod djece koja ne vide dobro jer su im potrebne naočare. Bol u potiljačnoj regiji može biti znak visokog pritiska.
Kada treba dijete neodložno odvesti lekaru:
1. Glavobolja koja budi dijete iz sna ili se javlja odmah nakon buđenja
2. Glavobolja koja se pojačava u ležećem položaju i praćena je jutarnjim povraćanjem bez mučnine
3. Glavobolja koja je praćena pospanošću ili ošamućenošću, imate utisak kao da je dijete pijano
4. Povišena temperatura uz glavobolju sa ukočenim vratom (ne može da dodirne bradom grudni koš) – može biti znak meningitisa
5. Glavobolja koja ne dozvoljava djetetu da vodi normalne životne aktivnosti ili je praćena psihičkim promjenama (obično roditelji primjete da se dijete nekoliko mjeseci neuobičajeno ponaša)
6. Glavobolja nakon pada ili udarca u glavu, naročito ako je dijete gubilo svest – može biti znak potresa mozga ili krvarenja u mozgu
7. Ako uz glavobolju dijete ima vrtoglavicu, poremećaj govora, nestabilan hod, poremećaj vida ili zaostaje u rastu.
Supersavjet:
Ukoliko se vaše diete često žali da ga boli glava, korisno je da napravite dnevnik glavobolje u kojem ćete upisati što više detalja (doba dana kada se javlja, da li joj je prethodio neki stresni događaj, neispavanost, dehidratacija, neka vrsta hrane, da li je glavobolja u vidu stezanja ili pulsirajuća, šta je pojačava, kakav je pritisak..). Uvijek upišite gdje boli, da li uvijek boli samo na jednom, jasno ograničenom, uvijek istom mjestu ili difuzno. Napišite da li je dijete prehlađeno, da li postoje još neki simptomi (povraćanje, vrtoglavica, smetnje vida). Napišite i koliko je dana dijete izostajalo iz škole i da li ga je glavobolja ometala da vodi svakodnevne aktivnosti. Ljekaru će vaše informacije pomoći da odluči da li će nakon neurološkog pregleda, mjerenja pritiska i osnovne laboratorije dijete uputiti na dalju radiološku dijagnostiku.