Raznovrsan, ukusan i zdrav – takav jelovnik žele roditelji na dnevnom porodičnom meniju. Ali što se vrijeme kuhanju više bliži, to imamo sve manje ideja i razmišljamo: Šta kuhati danas?? I tada slijedi surfanje po netu, listanje časopisa..
Sebi ćete pomoći ako napravite sedmični jelovnik tj. plan kuhanja koji ćete sastavljati jednom sedmično. Na taj način će kuharica ili kuhar najprije olakšati sebi kupovinu, imati bolju pripremu za kuhanje i kuhati ukusnija jela. Nekada će se desiti da vas pozove baka/nana, svekrva ili prijatelji iznenada na ručak ili ćete možda iz njihove bašte dobiti neko friško voće i povrće. Nekada pak ćete jednostavno poželjeti spontano da odete do grada na pizzu il ćevape. Uprkos tome će vam sedmični jelovnik biti od velike pomoći.
Kako odabrati jela za sedmični plan? Jedna od ideja je da recimo nedjeljom ili nekim drugim danom sjednete sa svojom porodicom za stol, uzmete veliki papir ili tablet i unesete kao raspored časova /sedmični raspored kuhanja. Svako neka smisli svoje neko omiljeno jelo i unese jednu svoju ideju. Poslužite se i knjigama recepata i idejama sa neta ali uzmite u obzir sezonsko povrće i voće. Sjetite se i nečega što duže vrijeme niste kuhali.
Prilikom planiranja nedjeljom odaberite da kuhate recimo variva za naredni dan koja se mogu podgrijati ili recimo kada iskuhavate koljenicu razdvojite u dvije šerpice za dva dana. Friško povrće pravite što prije i birajte jela koja možete npr. napraviti navecer, a sutradan poslije posla dodajte samo prilog (npr. rižu ili tejsteninu).