Poznata vam je situacija: dijete je izgubilo omiljenu igračku, a vi pretražujete stan. Preporuka je u ovim situacijama da djeca sama potraže premještene ili zagubljene predmete. Najmanje što možete učiniti je da ih uključite u potragu.
“Sva djeca u toku svog razvoja nauče da se staraju o svojim stvarima i razviju neku vrstu reda. Pri tome djeca su veoma različita i brzina kojom to savladaju je različita.“, objašnjavaju psiholozi.
Otprilike sa oko dvije godine mališani polako počinju voditi brigu o svojim stvarima. Fiksna pravila kao što je staviti neki predmet uvijek na isto mjesto i pospremiti nakon igre, pomoći će u stvaranju osjećaja za red. Ipak, treba zapamtiti da se djeca daju lako omesti i kako im urednost nije od velike važnosti.
Olakšajte vašem djetetu da bude uredno. Osigurajte adekvatne mogućnosti za skladištenje igračaka i drugih stvari. Spremite igračke u plastičnim kutijama, pletenim košarama ili ukrasnim korpama za otpatke. Označite kutije i spremnike naljepnicama i sl. tako da dijete zna koje igračke pripadaju u tu kutiju. Neka oznake, naljepnice i etikete budu zanimljive i prilagođene uzrastu i interesima djeteta tipa: akcijski junaci, omiljeni likovi, bojanke i sl. mogu potaknuti bolju organizaciju. Postavite šipku u ormaru vašeg djeteta, gdje vješa svoju odjeću (jakne u hodniku i sl.) dovoljno nisko da dijete može samostalno dohvatiti odjeću.
Važno je poticati urednosti uz zabavu i nagrade. Uključite u igru i „vrijeme za čišćenje“, naravno nemojte tu igru zvati pospremanje sobe i sl, jer im se od toga „diže kosa na glavi“. Probajte sa utrkivanjem ko će brže pokupiti igračke u kutiju, ko će prije očistiti stvari na svojoj polovici sobe. Pjevajte, smijte se ili slušajte muziku dok čistite. Osiguratjte puno pohvala, zagrljaja i entuzijazma kad vaše dijete stavlja odjeću u ormar, čisti stol nakon jela ili pokupi svoje igračke. Ohrabrivanje će pomoći potaknuti željeno ponašanje kod djeteta.