Što je dijabetes?
Dijabetes je hronični metabolički poremećaj koji dovodi do povišene razine šećera u krvi zbog nedovoljnog lučenja inzulina ili prevelike otpornosti na inzulin.
U većini Europe, kod djece i adolescenata dominantan dijabetes tipa 1 koji se pojavljuje zbog nemogućnosti gušterače da izluči dostatne količine inzulina, dok je u visokorazvijenim zemljama (ponajviše u SAD-u) u dominaciji dijabetes tipa 2 koji se povezuje s pretilošću i nezdravom prehranom i znači da je organizam postao otporan na inzulin.
Upravo dijabetes tipa 2 postaje prava pošast modernog doba jer su djeca neaktivna, hrane se nezdravo i sve više ih ima problema s pretilošću već od malih nogu. Iako ovaj tip dijabetesa nije čest, s obzirom na velik broj pretile djece sigurno je da postoji opasnost da će se ove brojke bitno mijenjati u budućnosti. Kod ovih bolesnika veći su rizici od kardiovaskularnih tegoba i vrlo rano djece s dijagnosticiranim dijabetesom tipa 2 imaju problema s metabolizmom masnoća i visokim tlakom.
Što je najgore, sve češća pojava bolesti uočava se već kod djece mlađe od pet godina.
Kako prepoznati dijabetes?
Najčešći simptomi koji mogu ukazivati na dijabetes svakako su neobjašnjiva i pretjerana žeđ, kao i učestalo mokrenje. Može doći i do promjene apetita, dok neki osjećaju neprestanu glad istovremeno polako gube na težini.
Dijagnostika dijabetesa, osobito onog tipa 1 kod djece vrlo je jednostavna. Djetetu se mjeri razina šećera u krvi u jutarnjim satima natašte i nakon obroka i provjerava se razina glukoze u urinu. Kod sumnje na dijabetes djecu se odmah testira i na neke najčešće autoimune bolesti koje se pojavljuju u paru s dijabetesom, najčešće su to celijakija i tiroditis.
Liječenje dijabetesa
Dijabetes tipa 1 uglavnom se liječi inzulinom, odnosno inzulinskom terapijom prilagođenom individualnim potrebama djeteta, ovisno o dobi, kilaži i najčešće je to između četiri i osam inzulinskih injekcija dnevno.
Vrlo je važno redovito mjerenje glukoze u krvi, a uz inzulin i kontrolu šećera svakako veliku važnost treba pridati i fizičkoj aktivnosti i pravilnoj prehrani. Dok se fizičkom aktivnošću organizam uspješno bori s rizičnim faktorima koji su česta popratna pojava dijabetesa, prehrana je izravno povezana s razinom glukoze i nikako nije zanemariva.
Dijabetes tipa 2 na prvo mjesto stavlja svakako pozitivne učinke redukcijske dijete i redovite fizičke aktivnosti dok se tek nakon ovih životnih promjena primjenjuju lijekovi za snižavanje šećera i tek na kraju se koristi inzulinom.
Posljedice dijabetesa na organizam
Povišena razina glukoze u krvi može ostaviti određene posljedice i dugotrajne i kratkotrajne, pogotovo na dječji organizam. Kratkotrajne posljednice jesu često mokrenje i osjećaj žeđi te gubitak na težini, dok su dugotrajne posljedice određena kronična stanja kao što su oštećene krvne žile, ali i oštećenje vida, živčanog sustava i rada bubrega.
www.mojaobitelj.hr