Dehidratacija nije veliki problem za većinu trudnica, ali za neke žene može da bude vrlo opasno stanje. Dehidratacija kod svakoga može da izazove slabost i nemoć, ali za vrijeme trudnoće, ona također može da načini štetu još nerođenom djetetu ili čak i spontani pobačaj.
U najvećem broju slučaja, dehidratacija tokom trudnoće se javlja u prvom tromjesečju, dok buduće majke se prolaze kroz jutarnje mučnine. Kad žena ima osjećaj mučnine i ne može da zadrži veći dio svega što pojede, uključujući i vodu, vrlo lako je da postane dehidrirana. Povraćanje može da liši tijelo tečnosti i vitamina koji su mu potrebni da bi ostalo zdravo, a i da bi beba bila hidratizirana.
Dehidratacija tokom trudnoće
Trudnice u tim situacijama će često završiti u bolnici, i možda će morati da intravenski primaju nadoknadu tečnosti kako bi se rehidrirale kada su već ozbiljno bolesne. Hospitalizacija ponekad može da bude nekoliko dana, dok ljekari ne uspiju da povraćanje stave pod kontrolom. Najveći strah u ovom trenutku je da li postoji dovoljno amnionske tečnosti za bebu. Bez dovoljno plodove vode Vaše dijete može da ima deformitete stopala, nogu i ruku.
Kasnije u trudnoći, u drugom ili trećem tromjesečju trudnoće, žena može da dehidrira bilo od toga što je možda bolestna, previše aktivna a ne pije dovoljno vode ili tokom ljetnih mjeseci kada je jako vruće, što može da izazove različite vrste problema – i za mamu i za bebu.
Dehidratacija često dovodi do prijevremenog porođaja, jer vaša materica može da otpočne sa kontrakcijama zbog toga. Ako mislite da bi to mogao da bude slučaj kod Vas, pokušajte da popijete najmanje dvije velike čaše vode, a potom se odmorite kako bi vidjeli da li su kontrakcije prestale. Nazovite svog ljekara i posavjetujte se sa njim.
Podjednako je važno da popijete osam čaša vode dnevno tokom trudnoće, kao i kada niste trudni. Ne samo da morate to da učinite za svoje zdravlje, već morate to učiniti za zdravlje svog nerođenog djeteta, također.
mamaibeba.rs