Vrućine su postale nepodnošljive, vjerovatno imate klimu ili razmišljate o njoj. Pitate se koliko je to zdravo za vaše dijete?
Djeca vole malo topliju klimu, ali jako teško podnose temperature iznad 35 stepeni. I djeca se kao rezultat regulacije tjelesne temperature, znoje. Vjerovatno ste čuli ili vam se desilo da su vas od klime oči počele pecekati, sinusi upalili i bili puni sluzi itd… Zbog toga je bitno kako koristite klimu u prostoru gdje su djeca. Svaki ljekar će vam reći da je i za dijete bolje da se rashladi nego da bude u prostoriji bez zraka, ali morate u tom slučaju biti oprezni.
Oscijalicije temperature nisu dobre za djecu, posebno za tek rođene bebe koje još nemaju razvijen sistem regulacije temperature tijela. Zbog toga češće dobiju osipe, dehidriraju ili dođe do toplotnog udara kod djeteta. Kada izlazite sa djetetom vodite računa da ne izlazite naglo iz klimatizovane prostorije, to je šok za tijelo svih nas, a posebno za dijete. Prije nego što izađete iz stana, isključite klimu 20 minuta, ili bar provedite u hodniku 5 minuta prije izlaska na vrućinu. Isto vrijedi i za ulazak u rashlađen stan. Pametnije je uključiti klimu kad dođete kući, nego ući u pravi frižider. Također, možete ostaviti prozor odškrinut kako bi omogućili da ulazi novi zrak, jer se klimom isparava vlaga, pa stan postane zagužljiv i bez zraka.
Veoma je važno da očistite filtere klime, jer oni mogu biti puni gljivica i bakterija. Već poslije jedne sezone filteri se prije prve upotrebe moraju oprati. Vodite računa da klima nije usmjerena direktno na dijete. Važno je i za vas da niste izloženi direktnom puhanju hladnoh zraka, pa krilca okrenite prema gore. Kada koristite klimu, neka dijete pije dosta tekućine jer se klimom isušuje koža.
Koja je idealna temparatura u stanu?
Pedijatri preporučuju da temperatura bude 26 stepeni, ali ako je vani preko 35 stepeni, onda je 26 preniska temperatura. Razlika između vanjske i nutrašnje temperature treba biti oko 7 stepeni.