Penjanje, trčanje, spuštanje – potpuno je normalno da to naša djeca vole. Ipak aktuelne studije pokazuju: većina današnje djece se premalo kreće. Djeca su se nekada puno više kretala i provodila vrijeme napolju. Današnja djeca se kreću u prosjeku sat vremena dnevno, a nekada je prosjek bio 3-4 sata dnevno (recimo 70-tih godina). To se naravno odražava i na zdravlje i na motoriku djece.
Kako da motivišemo djecu da se više kreću, kada se i mi radije izležavamo na kauču ispred TV-a i dajemo djeci loš primjer. Mi našu djecu moramo podsticati, kažu stručnjaci, tako što ćemo npr. zajedno sa djecom poduzimati dosta aktivnosti: šetnja, sport, vožnja biciklom, izleti itd. Većina roditelja dođe umorna sa posla i najviše voli da dijete zajedno sa njima gleda TV i leži. To je velika greška mnogih i treba pokušati TV zamjeniti aktivnim igrama koje će razvijati dječije psiho-fizičke sposobnosti.
Kada vrijeme ne dozvoljava šetnju i igru vani, onda treba osmisliti aktivne igre kod kuće. Kod djece vrtićke i predškolske dobi treba razvijati što više pokretljivost, izdržljivost, snagu i brzinu pa su idelni sportovi za taj uzrast: igre loptom, ples, plivanje i gimnastika. Starija djeca, školskog uzrasta već razvijaju sklonost ka drugim vrstama sporta: tenis, fudbal… Svakako kod bilo koje vrste sporte ne pretjerivati i ne dozvoliti da sport postane opterećenje. Sport bi trebao biti razonoda i nešto što Vašem dijetetu predstavlja zadovoljstvo.