Nekada pobjeđujemo, a nekada gubimo. Tako je to u životu kao i u igrama. Ali ono što mi stariji teško prihvatamo, djeci pada još teže. Zato se nerijetko dešava ispad bijesa kada dijete gubi u „Čovječe ne ljuti se“ ili drugoj igri. Gubiti je nešto što se uči kao i sve drugo u životu.
Igre podstiču kreativnost i koncentraciju
Kada je vrijeme vani loše, onda se češće sjetimo društvenih igara. To je i super jer su igre važne za razvoj djece: oni tokom igara sakupljaju iskustva koja poslije koriste u svakodnevnici. Uče da kooperativno djeluju, razvijaju kreativne ideje, napetost i opuštanje i pridržavanje pravila. Osim toga vježbaju pamćenje, maštu i treniraju logično razmišljanje. Ali da bi igre protekle bez suza i ispada bijesa, trebate uzeti u obzir par stvari:
Pronaći odgovarajući igru za male i velike
Preforsirati dijete je jednako loše kao i pronaći prelaganu igru. Kako maleni ne bi stalno gubili i kako im igra ne bi bila dosadna, treba pomno razmisliti koju igru odabrati. Pri tome obratite pažnju na upute sa kutije, za koju dob su predviđene i da li ih je prekomplikovano shvatiti.
Naraviti timove
Kod odabira igre, uzmite u obzir da djeca tek od treće godine mogu da razviju razumijevanje za pravila. Ne mogu npr. da prepoznaju brojeve na kockicama ili sl. Ako ipak želite da uključite sve u igru, onda napravite timove u kombinaciji odrasli-djeca ili malo „prilagodite“ pravila malenim (tako što ćete im dati šansu da bacaju više puta ili dobiju joker više npr).
Gubiti u igri je važno iskustvo
Kod skoro svake igre na kraju postoji neko ko gubi i neko ko pobjeđuje. S obzirom da je gubljenje važno iskustvo, roditelji ne smiju djecu stalno puštati da pobjeđuju. Osim toga djeca to brzo skontaju pa im igra prestane biti interesantna. Pokušajte i sa memory-igrom u kojoj su djeca posebno uspješna (u odnosu na odrasle).
Ostanite mirni i konsekventni
I ako unatoč svemu imamo ispad bijesa? Onda ostanite mirni i samo objasnite da je ljutnja normalna ali da uvijek neko mora izgubiti. Ako se vriska nastavi, pošaljite dijete na „hlađenje“ u sobu pa neka dođe ponovo kada se smiri.
Budite dobar primjer
Dijete uči na primjerima pa ako se vi ljutite, ljutit će se i ono, Pokažite da se i vi znate nositi sa teškim situacijama i da ostajete pribrani kada gubite: motivišite ga, ne predajite se i naučite da se smijete i na svoj račun.