Roditelji uglavnom ne žele svojoj djeci govoriti stvari kojima ih mogu povrijediti ili koje im štete, ali to ponekad rade. Umorni su, pod pritiskom ili su frustrirani nakon što su 600 puta djecu zamolili istu stvar, ali nisu dobili odgovor ni ikakvu reakciju.
Također, ljudi ponekad nehotice ponavljaju stvari koje su njima govorili u djetinjstvu, za koje nisu ni znali da su uzele emocionalni danak.
Zato je HuffPost izdvojio neke od potencijalno štetnih fraza koje bi bilo bolje izbjeći.
1. “To nije ništa strašno”
Djeca često plaču ili imaju ispade zbog stvari koje se čine stvarno nebitnima, ali štetno je umanjiti njihove vrlo stvarne osjećaje govoreći im da “dramatiziraju bez razloga”.
– Ti mali problemi – i emocije koje dolaze s njima – zapravo su ogromni za našu djecu – rekla je Amy McCready, osnivačica Positive Parenting Solutionsa i autorica knjige If I Have to Tell You One More Time.
Kako objašnjava, takvim komentarima djeci šaljemo poruku da njihove emocije nisu važne ili da je glupo biti uplašen ili razočaran.
2. “Ti nikada/ti uvijek radiš XY”
Djeca imaju svoje obrasce ponašanja, ali reći da vaše dijete “uvijek” ili “nikad” nešto (ne)čini jednostavno nije istinito.
Takvim izjavama, prema Robbinu McManneu, osnivaču Parenting for Connection, “propuštate priliku da ih naučite što bi trebali i što mogu učiniti sljedeći put”.
3. “Tužan/tužna sam kada to radiš”
Činjenica da vas dijete ne sluša bi vas mogla stvarno rastužiti, ali važno je postaviti (i zadržati) granice, a da pritom ne krivite dijete zbog svojih osjećaja. Ti su osjećaji vaši, a ne njegovi. Osim toga, stvarate presedan potencijalno mu dajući do znanja da ima moć utjecati na vaše raspoloženje.
– Kad se djeca osjećaju kao da upravo ona odlučuju jeste li sretni, tužni ili bijesni, mogu iskoristiti priliku da vas i dalje guraju do vlastitih granica – rekla je McCready objasnivši da djeca tako uče manipulirati drugima.
4. “Pusti me da ja to napravim”
Kad čekate da vaše dijete izvrši jednostavan zadatak koji naizgled traje zauvijek, vaš bi instinkt mogao reći da jednostavno sami to odradite. Ali pokušajte to izbjeći ako možete.
– Time svom djetetu šaljete poruku da ono nije sposobno za to pa se vi morate uključiti. To je i obeshrabrujuće i stvarno frustrirajuće – kaže McCready.