To maleno i nježno biće je pravo zadovoljstvo držati. Tog osjećaja ne treba da se odričete ni u kom slučaju. Ipak, ako beba spava isključivo na vašim rukama, ako se budi čim je spustite ili glasno negoduje – neminovno ćete se naći u problemu. Prije svega, jer je i vama potreban odmor, san i aktivnosti koje se ne tiču majčinstva, a drugo: čeka vas toliko poslova koje je nemoguće obaviti sa bebom u rukama!
Kako odvići bebu od spavanja na rukama?
Jedna od najvažnijih lekcija koju treba da pružite bebi jeste: rutina pred spavanja. Sa uvođenjem rutine trebalo bi početi već na uzrastu od oko tri mjeseca. Najpre ispratite kada se bebi spava, a potom počnite sa cijelom procedurom kupanja i hranjenja nekih sat vremena prije nego što bebino vrijeme dođe.
Da bi beba mogla da spava dugo i mirno, neophodno je da bude sita, zato se postarajte da ne zaspi prije nego što završi obrok. Soba mora da bude zamračena, mirna, a temperatura da bude prijatna, nešto niža nego za vrijeme dnevnih aktivnosti. Beba treba da leži na udobno, na mehkim materijalima.
Važno je da razvijete malene rituale koji pomažu bebi da zaspi. Kada je beba navikla na uspavljivanje na rukama i odjednom je stavite u krevetac, ona zaista ne zna šta od nje očekujete. Zato, razvijte svoj ritual u narednih nekoliko noći: mazite se u zamračenoj i mirnoj sobi, pričajte priče, slušajte bijelu buku zajedno, držite se za ruke… Šta god vam odgovara, a bebi je dovoljno prijatna zamjena za spavanje u rukama. Zapamtite, trebaće neko vrijeme da beba shvati šta želite od nje.
Spas zvani marama
Ukoliko smatrate da je bliskost koju dodir kože na kožu tokom spavanja pruža bebi – neprocjenjiva,možete razmisliti o korišćenju sling marama. Na ovaj način, beba će spavati uz vas i na vama, baš kao da spava u rukama, a vi ćete moći ponovo da se vratite omiljenim aktivnostima.
Izvor: mojabeba.rs