Smisliti kako uspavati bebu je jedan od najtežih dijelova roditeljstva. I ne postoji jedan pravi odgovor za svaku bebu. Možda ćete morati isprobati nekoliko ovih tehnika prije nego pronađete onu koja djeluje na vašem mališanu.
Ono što slijedi su neki manje poznati savjeti za dopunu kojih god tehnika već poduzimate kako bi istrenirali svoju bebu za spavanje.
1. Zagrijte krevetac toplim peškirom
Ono što bi moglo smetati vašoj bebi je hladnoća plahte nakon topline vašeg naručja. Doktori ne preporučuju korištenje dekica najmanje godinu dana nakon rođenja. Umjesto toga, sugerišu toplu pidžamu ili povijanje djeteta. Svakako se pobrinite da peškir maknete prije nego što vaš mališan krene na spavanje.
2. Neka soba bude bez prašine
Da li se vaša beba bori sa zapušenim nosom tokom noći? To bi moglo biti zbog alergena prisutnih u prostoriji. Male bebe dišu na nos i neće dobro spavati kada su nosnice upaljene. Prašinu često čistite, a uklonite čupave deke i plišane životinje koje bi mogle privući prašinu kako bi beba bolje spavala.
3. Mijenjate se između mame i tate za noćnu rutinu
Na taj način, ako je mama zauzeta neće biti traumatično za bebu da je tata stavi na spavanje. Plus, mame imaju tendenciju da provode više vremena sa bebama, kao i češće prilike za “bonding”. Vrijeme spavanja može biti dobra prilika za tatu i bebu da imaju jedan-na-jedan interakciju, što će pomoći u izgradnji jačeg odnosa.
4. Vježbajte dnevno opuštanje
Kada imate loš dan, skloniji ste da lošije spavate tu noć, zar ne? Isto važi i za bebe. Maženje i opuštanje bebe koliko god često možete tokom dana napravit će je manje razdražjivom pred spavanje. Plus, imat ćete sretniju bebu tokom dana.
5. Pokušajte da smirite bebu druženjem s tatom
Neke noći kad je dijete posebno iritabilno, čini se da ga samo tata može umiriti da spava. Ovo je tehnika kada otac drži bebu na prsima, stavljajući svoju bradu na bebinu glavu. Tate onda znaju pjevušiti, pjevati ili koristiti umirujuće zvukove koji odzvanjaju na dubljem nivou nego što glas mame dostiže. Vibracije, dakle, su ono što olakšava bebi da zaspi.
6. Budite fleksibilni
Samo zato što je jedna tehnika upalila za vašu prethodnu bebu, ne znači da će upaliti za novu. I samo zato što jedna metoda djeluje jednu noć ne znači da će upaliti i sljedeće. Promijenite rutinu, način na koji ljuljate ili koliko hranite bebu kad god vam isprobana metoda prestane biti efikasna.
7. Koristite različite asocijacije za spavanje
Na ovaj način, beba se neće oslanjati na samo jedan način uspavljivanja. Mijenjajte svoju strategiju između ljuljanja, hranjenja, vožnje i pjevanja bebi, i neće joj biti potrebna samo jedna određena metoda umirivanja.
8. Provjerite vrijeme spavanja vaše bebe
Da li je stavljanje u krevet prerano? Prekasno? Pomjerite vrijeme spavanja u jednom ili drugom smjeru za otprilike pola sata i vidite šta je rezultat te promjene.
9. Osigurajte vrijeme za vježbanje
Ako nikada ne dozvolite bebi da pokuša zaspati sama, ne možete očekivati da će to brzo savladati. Nekoliko noći kada je ostavite da zaspi sama nije dosta za vježbu. Polako smanjujte prisustvo ili vrijeme koje provodite ljuljajući ga može pomoći da zaspi sam. Naravno, ovo nije u potpunosti potrebno. Neki roditelji preferiraju držanje i ljuljanje svoje bebe svaku noći, uživajući u svakom trenutku najranijeg djetinjstva, i to je sasvim u redu. Ni jedno dijete se ne ljulja i dalje na spavanje kada završe srednju školu.
Glavna stvar koju nove mame trebaju shvatiti je da ovih prvih nkoliko neprospavanih mjeseci ne traju zauvijek. Uživajte u ljuljanju i držanju svojih mališana dok možete, tako da isto tako možete njegovati te uspomene kada odrastu.
Katie Nielsen
familyshare.com