Ukoliko nam se povisi krvi pritisak najčešći simptomi koje ćemo osjetiti su glavobolja, zujanje u ušima i vrtoglavica.
Krvni pritisak je pritisak kojim krv djeluje na stijenke krvnih žila u svakom dijelu tijela. Krv teče kroz krvne žile upravo zato što se nalazi pod određenim pritiskom. Pritisak se stvara radom srca kao pumpe. Pri svakom izbacivanju krvi iz srca (sistola) pritisak se povisuje, a kod ulijevanja krvi u srce (dijastola) pritisak se snizuje. Stoga se mjere dvije vrijednosti krvnog pritiska: gornja vrijednost (sistolički) i donja vrijednost (dijastolički krvni pritisak). Krvni je pritisak promjenjiv, mijenja se tokom dana i noći i podložan je mnogim vanjskim i unutarnjim faktorima. Te promjene su posljedica aktivacije brojnih mehanizama kojima organizam nastoji održati odgovarajući protok ovisno o promjeni životnih uvjeta.
Povišeni krvni pritisak jedan je od najčešćih uzročnika koji može ugroziti i zdravlje trudnice i javlja u 8-10% trudnoća.
Uzroci povišenog krvnog pritiska u trudnoći mogu biti različiti. Tako da nam se može desiti da povišen krvni pritisak ima genetske predispozicije ali i zbog prekomjerne težine trudnice.
Također, pretpostavka da će imati povišen krvi pritisak može se javiti i kod trudnica koje očekuju blizance, ali i kod trudnica koje su patile bolesti bubrega, visokog krvnog pritiska ili dijabetesa i prije trudnoće.
Postoje i 4 vrste povišenog krvog pritiska u trudnoći:
1. Gestacijska hipertenzija:
visoki krvni pritisak koji se razvija nakon 20. sedmice trudnoće. Nema viška bjelančevina u urinu ili drugih znakova oštećenja organa. Neke žene s gestacijskom hipertenzijom s vremenom razviju preeklampsiju.
2. Hronična hipertenzija:
visoki krvni pritisak koji je bio prisutan prije trudnoće ili se javlja prije 20. sedmice trudnoće. No, budući da visoki krvni pritisak obično nema simptome, moglo bi biti teško odrediti kad je počelo.
3. Hronična hipertenzija s preeklampsijom:
ovo stanje se javlja kod žena s hroničnim visokim krvnim pritiskom prije trudnoće, s kojom dolazi do pogoršanja visokog pritiska, imaju proteine u urinu ili druge zdravstvene komplikacije tijekom trudnoće.
4. Preeklampsija:
ponekad hronična hipertenzija ili gestacijska hipertenzija dovode do preeklampsije, komplikacije u trudnoći koju karakterizira visoki krvni pritisak sa znakovima oštećenja drugog sistema organa – obično nakon 20. sedmice trudnoće. Ako se ne liječi, preeklampsija može dovesti do ozbiljnih – čak fatalnih komplikacija – za majku i dijete Preeklampsija se razvija nakon 20. sedmice
Bilo da imamo simptome povišenog pritiska ili ne, u trudnoći je prilikom svakog pregleda obavezno izmjeriti i pritisak.